دادگاه مرگ جورج فلوید پایان یافت؛ آمریکا در انتظار صدور حکم

دادگاه مرگ جورج فلوید پایان یافت؛ آمریکا در انتظار صدور حکم
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دادرسی نه «ضد پلیس» بلکه «حامی پلیس» است چراکه «برای پلیس‌ خوب، هیچ چیزی بدتر از پلیس بد نیست.»

آگهی

دادگاه مرگ جورج فلوید، شهروند ۴۶ سالهٔ آمریکایی، پس از سه هفته به فرآیند شنیدن اظهارات شهود و وکلای طرفین پایان داد و هیئت منصفهٔ آن شامگاه دوشنبه برای صدور رأی نهایی وارد شور شد.

پنج مرد و هفت زن، که شش تن از آنها سفیدپوست، چهار تن سیاهپوست و دو تن دیگرشان دورگه هستند بناست حکم نهایی برائت یا گناهکاری دریک شووین، افسر پیشین پلیس اهل مینیاپولیس را در مرگ جورج فلوید اعلام کنند.

این درحالی است که شماری از کنشگران مدنی و کنشگران حقوق سیاهان از هواداران خود خواسته‌اند در صورت صدور هر حکمی جز محکومیت پلیس به خیابان‌ها بریزند و همین امر سبب شده پلیس خود را برای رویارویی با شورش‌ گسترده در این شهر آماده کنند. دور برخی پاسگاه‌های پلیس در مینیاپولیس سیم‌خاردار کشیده شده است و همچنین نیروهای گارد ملی آمریکا نیز در چندین محله این شهر مستقر شده‌اند.

درک شووین ۴۵ ساله، به دو فقره «قتل عمد درجهٔ دوم» و یک فقره «قتل شبه‌عمد درجهٔ دوم» متهم شده که در صورت گناهکار شناخته شدن ممکن است به ۱۰ تا ۴۰ سال حبس محکوم شود.

دادگاهی علیه پلیس یا در دفاع از پلیس؟

در مجموع ۳۸ شاهد و کارشناس، از جمله کارشناسان پلیس و نیز پزشکان در سه بخش مجزا کوشیدند با ارائه تصاویر، نمودارها و ویدئوها نشان دهند که این افسر پلیس چطور با زانو زدن بر گردن جورج فلوید او را کشته است.

از سوی دیگر، وکلای مدافع آقای شووین مدعی شدند که توسل به زور از سوی افسر پلیس هرچند «خوشایند» نبوده اما «به‌درستی» صورت گرفته و افزودند که جمعیت هیجانزده و متخاصمی که دور پلیس گرد آمده بوده‌اند تمرکز وی را بر هم زده‌اند.

آنان همچنین گفتند که دادگاه بر زمان ۹ دقیقه و ۲۹ ثانیهٔ پس از دستبند زدن به جورج فلوید تمرکز کرده‌ حال‌آنکه ۱۶ دقیقه و ۵۹ ثانیه قبل از آن را که او یکسره مقاومت می‌کرده، نادیده گرفته است و افزودند که «رفتار انسانی پیش‌بینی‌ناپذیر است و هیچکس به‌اندازهٔ یک افسر پلیس این را نمی‌داند.»

دادستانان پرونده از سوی دیگر این اظهارات را رد کردند و افزودن این دادرسی نه «ضد پلیس» بلکه «حامی پلیس» است چراکه «برای پلیس‌ خوب، هیچ چیزی بدتر از پلیس بد نیست.» و افسر پلیس فوق آگاهانه و مغرورانه و برای اثبات برتری خود به زور متوسل شده و جورج فلوید جانش را به‌خاطر این رفتار پلیس از دست داده است.

دادستان اصلی پرونده در پاسخ به ادعای وکیل مدافع شووین که علت مرگ جورج فلوید را ترکیبی از «مصرف متامفتامین و فنتانیل، مقاومت در برابر افسران پلیس، و نیز مشکل گشادی قلب» برشمرده بود گفت مرگ جورج فلوید به خاطر «تنگی قلب بیش‌ازحد دریک شووین» بود.

نزدیک بودن حکم این دادگاه، و اوج‌گیری جنبش «جان سیاهان مهم است» باعث کاسته‌شدن از خشونت‌ پلیس علیه سیاهپوستان آمریکا نشده است. هفتهٔ گذشته، کمی آنسوتر از محل همین دادگاه، افسر پلیس زن بروکلین سنتر مینه‌سوتا، پس از شلیک به دانته رایت، جوان ۲۰ سالهٔ سیاهپوست، به قتل متهم شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس پلیس مینیاپولیس درک شووین را به نقض مقررات در جریان دستگیری جورج فلوید متهم کرد

آغاز محاکمه پلیس متهم به قتل جورج فلوید؛ «آزمونی برای محک دموکراسی» در آمریکا

خانواده جورج فلوید ۲۷ میلیون دلار غرامت دریافت می‌کند