برگزاری مراسم خاکسپاری جورج فلوید؛ ستایش از او به عنوان «سنگ بنای یک جنبش»

Houston Chronicle
Houston Chronicle Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روراند ال شارپتون، نماینده کنشگران حقوق مدنی در این مراسم به اعتراضات دو هفته اخیر و تحولاتی که مرگ فلوید در پی داشت اشاره کرد و گفت: «اکنون می‌بینیم که در سراسر جهان، نوه‌های برده داران، مجسمه برده فروشان و اربابان برده‌ها را به پایین می‌کشند.»

آگهی

بدن بی‌جان جورج فلوید، مرد سیاهپوست ۴۶ ساله‌ای که ۲۵ ماه مه پس از باقی ماندن به مدت مدت ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه زیر زانوی یک پلیس سفیدپوست آمریکا در شهر مینیاپولیس جان باخت، روز سه‌شنبه در هوستون واقع در ایالت تگزاس آمریکا، شهری که او دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده بود، به خاک سپرده شد.

در مراسم خاکسپاری او که با حضور حدود پانصد نفر از اعضای خانواده و روحانیون کلیسا گرفته تا شماری از سیاستمداران و چهره‌های مشهور آمریکا برگزار گردید، از او به عنوان فردی یاد شد که سنگ بنای جنبشی را گذاشت که جهان را تغییر خواهد داد.

مراسم چهار ساعتۀ خاکسپاری او از کلیسا آغاز شد و درنهایت نیز جورج فلوید در کنار آرامگاه مادرش دفن گردید. این مراسم بصورت زنده از بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی ایالات متحده آمریکا پخش شد.

در جریان این مراسم، بروکل ویلیامز، یکی از خویشاوندان جورج فلوید طی سخنانی خواستار تغییر قوانینی شد که به ضرر سیاهپوستان آمریکا وضع شده‌اند. او گفت: «چرا باید این سیستم فاسد از بین برود؟ زیرا قوانین به گونه‌ای وضع شده‌اند تا آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار را شکست دهند. این قوانین باید تغییر کنند... یکی است که شعار می‌دهد "بیایید بزرگی را دوباره به آمریکا برگردانیم" اما واقعا آمریکا چه وقت بزرگ و عالی بوده است؟»

آل گرین، نماینده دموکرات منطقه در کنگره آمریکا طی سخنانی از جورج فلوید به عنوان انسانی یاد کرد که تنها جرمش این بوده که «سیاه» به دنیا آمده است.

روراند ال شارپتون، نماینده کنشگران حقوق مدنی نیز در این مراسم به اعتراضات دو هفته اخیر و تحولاتی که مرگ فلوید در پی داشت اشاره کرد و گفت: «اکنون می‌بینیم که در سراسر جهان، نوه‌های برده داران، مجسمه برده فروشان و اربابان برده‌ها را به پایین می‌کشند.»

سخنان جو بایدن

جو بایدن، معاون پیشین باراک اوباما و نامزد کنونی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی آمریکا نیز به مناسبت مراسم خاکسپاری جورج فلوید، یک پیام ویدئویی منتشر و در آن از این موضوع ابراز تاسف کرد که «بسیاری از آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار هر روز که بیدار می‌شوند، می‌دانند که ممکن است در آن روز زندگیشان را از دست بدهند.»

او گفت: «هیچ کودکی نباید این پرسش را که بسیاری از کودکان سیاهپوست برای نسل‌هاست می‌پرسند، بپرسد. آنها در حالی که در چشمان شما می‌نگرند می‌پرسند که چرا پدر رفت؟ ما نیز باید از خودمان بپرسیم که چرا پاسخ دادن به این کودکان همیشه سخت و دردناک است... اکنون زمان عدالت نژادی است. این پاسخی است که ما باید به فرزندانمان بدهیم. وقتی عدالت برای جورج فلوید اجرا شود، ما واقعا در راه اجرای عدالت نژادی در آمریکا قرار گرفته‌ایم.»

همزمان با این مراسم، فرماندار ایالت مینه‌سوتا به مرکزیت مینیاپولیس نیز از مردم خواست تا به احترام برگزاری مراسم خاکسپاری او برای مدت ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهردار پورتلند در کنار معترضان ماند و گاز اشک‌آور خورد

دادگاه نیویورک ترامپ را در پرونده تخلف مالی ۳۶۴ میلیون دلار جریمه کرد

محاکمه ترامپ در نیویورک ۲۰ روز پس از «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی آغاز می‌شود