شهردار پورتلند در کنار معترضان ماند و گاز اشک‌آور خورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Karina Brown
Karina Brown   -  Copyright  AP

تد ویلر، شهردار پورتلند در ایالت اورگان در تجمع اعتراض به حضور نیروهای فدرال حضور یافت و گاز اشک‌آور خورد. او در جریان این تجمع که چهارشنبه شب، ۲۲ ژوئیه برگزار شده بود برای کم کردن سوزش ناشی از گاز اشک‌آور به خوردن آب و استفاده از عینک محافظ روی آورد.

آقای ویلر در همین زمینه گفت: «این نخستین باری است که هدف گاز اشک‌آور قرار گرفتم.»

AP Photo
AP PhotoAP Photo

دقیقا مشخص نیست که نیروهای فدرال از حضور شهردار پورتلند در این تجمع اطلاع داشتند یا نه.

شهردار پورتلند پیش از این خطاب به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود که نیروهای فدرال را از این شهر خارج کند چرا که آنها تنش موجود را تشدید خواهند کرد.

نیروهای مسلح فدرال دست کم ۱۳ نفر را در جریان اعتراض‌ها در این شهر دستگیر کرده‌اند.

این دومین شبی است که برخی شهروندان در پورتلند نسبت به حضور نیروهای فدرال در این شهر دست به اعتراض زده بودند. تد ویلر نیز مانند دیگر معترضان مقابل نرده‌های محافظ دادگاه فدرال ایستاده بود که گاز اشک آور نصیبش شد.

/AP
Jonathan Maus/AP

با وجود موضع شهردار پورتلند در مخالفتش با حضور نیروهای فدرال در این شهر، معترضان با حضور او در این تجمع برخورد متفاوتی داشند. برخی او را هو کردند و برخی دیگر وقتی او به تجمع «جان سیاهان ارزش دارد» پیوست به تشویق او پرداختند.
اعتراض‌ها در گوشه و کنار شهرهای آمریکا پس از کشته شدن جورج فلوید به دست نیروهای پلیس این کشور آغاز شد. همزمان جنبش «جان سیاهان ارزش دارد» تظاهرات مختلفی را در شهرها و ایالت‌های مختلف آمریکا سازماندهی کرد.