Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آزادی مرد سیاه‌پوست پس از ۲۵ سال حبس اشتباه؛ جسی جانسون قاتل نبود

جسی جانسون پس از آزادی
جسی جانسون پس از آزادی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ساعات سپیده‌دم روز ۲۰ مارس سال ۱۹۹۸، در ایالت اورگان آمریکا، یکی از همسایگان صدای فریادهایی را از خانه‌های اطراف شنید و مدتی بعد یک مرد سفیدپوست را دید که از خانه فرار می‌کند.

آگهی

بعد از آمدن ماموران پلیس مشخص شد که سانی تامپسون، زن ۲۸ ساله سیاه‌پوست در اثر جراحات چاقو کشته شده است. پس از تحقیقات پلیس جسی جانسون، مرد سیاه‌پوست به جرم قتل این زن دستگیر و در سال ۲۰۰۴ هم به مرگ محکوم شد. 

این در حالیست که در تمام این مدت جانسون و وکلایش بر بی‌گناهی او تاکید داشتند اما دادگاه و هیئت منصفه هرگز این اظهارات را نپذیرفت. ضمن اینکه هیئت منصفه هرگز به پاتریشیا هابارد، همسایه‌ای که در شب قتل شاهد فرار مرد سفیدپوست بوده اجازه نداد در دادگاه حاضر و آنچه دیده را شهادت دهد. این در حالیست در همان شب حادثه هابارد به کاراگاه پلیس گفته که پس از قتل این زن سیاه‌پوست با چشمان خود دیده که مردی سفید پوست از خانه او فرار کرده است. 

با این حال هابارد می‌گوید پس از محکومیت جاسنون به کاراگاه پلیس گفته که یک مرد سفید پوست در آن شب از خانه فرار کرده، اما پلیس با الفاظ نژادپرستی به او پاسخ داده و گفته است: «یک زن سیاه‌پوست کشته شده و یک مرد سیاه هم هزینه‌ آن را خواهد پرداخت.»

AP
جسی جانسون در سال ۲۰۱۷ در زندانAP

از نکات عجیب دیگر این پرونده این است که حتی وکیل جانسون هم هرگز تلاش نکرده هابارد را برای شهادت در دادگاه احضار کند و همین مسئله شاید موجب شد این مرد بیگناه سالها پشت میله‌های زندان بماند. 

دو سال قبل دادگاه بالاخره حکم اعدام جانسون را لغو کرد و قرار شد دادگاهی مجدد برای او تشکیل شود. اما بالاخره دادستان‌ها تصمیم گرفتند تلاش برای محاکمه مجدد را کنار بگذارند و به دلیل اینکه شواهد کافی برای آنکه نشان دهد جانسون واقعا قاتل بوده، وجود ندارد، این مرد را آزاد کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جانسون که حالا ۶۰ سال دارد، ۲۵ سال از عمرش را پشت میله‌های زندان سپری کرده است. او پس از آزادی در حالی که لبخندی بر لب داشت در کنار افرادی ایستاد که به استقبال او آمده بودند. 

این پرونده و تبعیض نژادی که در حق این مرد سیاه اعمال شده انتقادات و پرسش‌های زیادی را پیرامون سیستم قضایی آمریکا و همچنین نهادهای پلیس این کشور پدید آورده است و واکنش بسیاری از فعالین مدنی و حقوق بشر نسبت به آنچه تبعیض سازمان‌دهی شده در نهادهای پلیس این کشور نسبت به حقوق سیاهان عنوان می شود را برانگیخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی نژادپرستانه در فلوریدا؛ جوان سفیدپوست ۳ فرد سیاه‌پوست را کشت

ده سالگی جنبش «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد»؛ آیا حمایت از آن به قوت خود باقی است؟

انتشار تصاویر ضرب و شتم جوان سیاه‌پوست توسط پلیس ممفیس؛ نگرانی‌ها از آغاز دوباره اعتراضات علیه تبعیض