Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بارنیه: دور چهارم مذاکرات با بریتانیا بدون پیشرفت قابل توجه پایان یافت

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا
میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در جریان نشست خبری روز جمعه هشدار داد که دستیابی به توافق پیش از روز ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) «ضروری» است.

آگهی

اتحادیه اروپا روز جمعه از عدم پیشرفت در مذاکرات جاری با بریتانیا در مورد آینده روابط بین دو طرف سخن گفت. 

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در یک نشست خبری اعلام کرد که در مذاکرات هفته جاری «پیشرفت قابل توجهی» به دست نیامده است. نمایندگان بریتانیا و اتحادیه اروپا طی هفته جاری چهار روز با استفاده از تماس ویدئویی با یکدیگر در مورد آینده روابط دو طرف گفتگو کردند. 

مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در جریان نشست خبری روز جمعه هشدار داد که دستیابی به توافق پیش از روز ۳۱ اکتبر (۱۰ آبان) «ضروری» است. میشل بارنیه افزود که دو طرف نمی توانند به صورت نامحدود به این شکل از مذاکرات بی نتیجه ادامه دهند. 

به گفته وی نهادهای اتحادیه اروپا به فرصتی دو ماهه برای تصویب توافق احتمالی پس از ۳۱ اکتبر نیاز دارند. بنا به توافق های فعلی بریتانیا که روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج شد تا پایان سال ۲۰۲۰ به اجرای مقررات این اتحادیه ادامه خواهد داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوید فراست، رئیس هیات بریتانیا در مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه ای به دستیابی به پیشرفت «محدود» در مذاکرات هفته جاری اشاره کرد. به گفته وی دو طرف به سقف آنچه در مذاکرات از راه دور دست یافتنی است نزدیک می شوند. رئیس هیات بریتانیا در مذاکرات از لزوم تسریع روند گفتگوها سخن گفت. 

AP Photo
دیوید فراست، مشاور بوریس جانسون و مذاکره‌کننده ارشد بریتانیاAP Photo

مذاکرات هفته جاری چهارمین دور گفتگوها بین بریتانیا و اتحادیه اروپا از ماه مارس (اسفند/فروردین) بود. با توجه به عدم پیشرفت «قابل توجه» در مذاکرات به نظر می رسد که اهمیت نشست ماه ژوئن بین اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا دو چندان شده باشد. 

با این حال این نشست نیز قرار است به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا با استفاده از تماس ویدئویی برگزار شود. یکی از راه حل های پیش روی بریتانیا و اتحادیه اروپا تمدید دوره انتقالی برکسیت است. این امر به این معنا خواهد بود که بریتانیا یک یا دو سال دیگر به اجرای مقررات اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد. لندن تا پایان ماه ژوئن (اواسط تیر) برای درخواست تمدید دوره انتقالی مهلت دارد.

این در حالی است که مقامات دولت محافظه کار بریتانیا تاکنون گزینه تمدید دوره انتقالی را رد کرده اند. از سوی دیگر شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» و تبعات اقتصادی آن توجه بسیاری از مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا را از مذاکرات پسابرکسیت منحرف کرده است. 

بانک مرکزی بریتانیا به بانک های این کشور هشدار داده است که باید خود را برای عدم دستیابی به توافق بین لندن و بروکسل آماده کنند. شرکت خودروسازی نیسان نیز هشدار داده است که کارخانه این شرکت در شهر ساندرلند در صورت عدم توافق بریتانیا با اتحادیه اروپا ممکن است تعطیل شود. تعطیلی این کارخانه به معنای بیکاری هفت هزار نفر از کارگران آن خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند