کمیسیون اروپا درصدد تعیین «دستمزد پایه» برای تمام کشورهای اروپایی است

کمیسیون اروپا
کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا می خواهد شرایط و اولویت هایی را اجرایی کند که طی آن کارفرمایان در تمام کشورهای عضو ناگزیر خواهند شد به دستمزد پایه حداقلی تن دهند.

آگهی

کمیسیون اروپا در حال مشاوره با سندیکاهای کارگری کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تعیین دستمزدهای پایه در تمام کشورهای عضو است.

۲۱ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا دارای حداقل سطح دستمزد در قانون کار خود هستند و تنها کشورهای دانمارک، قبرس، اتریش، فنلاند و سوئد در خصوص سطح دستمزد، یک سطح حداقلی را در نظر نگرفته‌اند.

استر لینچ، معاون دبیرکل کنفدراسیون سندیکاهای اروپایی به یورونیوز می گوید: «باید با توجه به شرایطی که در عصرکرونا شاهد آن بوده ایم حداقل دستمزدی شایسته یک شهروند اروپایی تعیین کنیم.»

شیوع ویروس کرونا در اروپا نشان داد که مشاغلی چون رفتگری، پرستایر، پیک‌های باربر، صندوق داران سوپرمارکت‌ها و رانندگان اتوبوس و قطارهای شهری حساسترین و حیاتی‌ترین شغلها را دارند، اما عموما کمترین حقوق‌ها را دریافت می کنند. کمیسیون اروپا می گوید باید به این وضع خاتمه داد.

در واقع طرح کمیسیون اروپا برآن نیست تا یک دستمزد واحد برای ۲۷ کشورعضو اتحادیه اروپا تعیین کند بلکه در تلاش است تا شرایط و اولویتهایی را به‌عنوان اصول راهبردی برای تمام کشورهای عضوتعیین کند تا پرداخت دستمزدها بگونه‌ای باشد که ‌شان انسانی بیش از ۵۰۰ میلیون اروپایی حفظ شود.

همچنین کمیسیون اروپا می کوشد تا تفاوت‌های بنیادین بین حقوق‌های پایه در اروپا کاهش یابد.

به عنوان مثال حقوق پایه در بلغارستان تنها ۲۸۶ یورو در ماه است در حالی که کمترین حقوق در لوکزامبورگ ۲۰۰۰ یورو است.

کشورهای اسکاندیناو عضو اتحادیه اروپا، سوئد و دانمارک و فنلاند، مخالف این تصمیم کمیسیون اروپا هستند. در این کشورها تعیین سطح دستمزد کاملا بسته به تصمیم شرکت‌ها دارد و تنها در مذاکره بین حقوق بگیران و کارفرماها تعیین می شود.

کمیسیون اروپا می گوید در صورت قانونی شدن این طرح هیچ کشوری حق ندارد قوانین داخلی را در این باره به تصمیم کمیسیون ترجیح دهد و اجرایی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا مقابل آمریکا: ترامپ نمی‌تواند روسیه را به گروه هفت اضافه کند

بورل:‌ مرگ جورج فلوید اتحادیه اروپا را شوکه کرده است

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند