Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتحادیه اروپا مقابل آمریکا: ترامپ نمی‌تواند روسیه را به گروه هفت اضافه کند

واکنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد دونالد ترامپ
واکنش اتحادیه اروپا به پیشنهاد دونالد ترامپ Copyright Yves Logghe/AP
Copyright Yves Logghe/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) با هرگونه پیشنهاد برای اضافه شدن روسیه به گروه هفت مخالفت کرد و به واشنگتن هشدار داد نمی‌تواند به تنهایی قوانین را برای این گروه تغییر دهد.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) با هرگونه پیشنهاد برای اضافه شدن روسیه به گروه هفت مخالفت کرد و به واشنگتن هشدار داد نمی‌تواند به تنهایی قوانین را برای این گروه تغییر دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شنبه گذشته با اعلام تعویق برگزاری نشست گروه هفت به میزبانی واشنگتن، گفته بود: «احساسم این است که گروه هفت آینه آنچه واقعا در جهان می گذرد نیست. این گروهی منسوخ شده از کشورها است.» وی همچنین از تمایل خود برای دعوت از رهبران روسیه، کره جنوبی، استرالیا و هند به نشست سران گروه هفت سخن گفت.

با این حال سخنگوی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه گفت: «گروه هفت دارای یک چارچوب اساسی و چند جانبه است و ایالات متحده نمی‌تواند به‌عنوان رئیس دوره‌ای این گروه مبنای اصلی آن را تغییر دهد.» وی تاکید کرد که ایالات متحده به‌عنوان رئیس فعلی گروه هفت نمی‌تواند اعضای این گروه یا قالب آن را تغییر دهد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ پس از الحاق کریمه به خاک خود، از گروه هفت اخراج شد. در آن زمان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود.

جوزپ بورل، مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان ترامپ نیز با اشاره به تعلیق درآمدن عضویت روسیه در گروه هفت (گروه هشت سابق) تاکید کرد که این کشور یا باید تغییر رویه بدهد یا با تغییر شرایط، مذاکرات را آغاز کند. وی افزود: «گروه هفت بر اساس ارزش‌ها، منافع و تعهدات مشترک پایه‌گذاری شده است.»

مخالفت بریتانیا و کانادا

بریتانیا و کانادا به عنوان دو عضو گروه هفت، نیز در روزهای اخیر مخالفت خود را با حضور مجدد روسیه در گروه هفت اعلام کردند.

از سوی دیگر کرملین نیز تایید کرد که دونالد ترامپ، ایده خود را برای حضور روسیه در اجلاس گروه هفت با ولادیمیر پوتین در میان گذاشته است اما جزییات بیشتری در این موضوع را اعلام نکرد.

نشست گروه هفت قرار بود با حضور سران کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، ایتالیا و اتحادیه اروپا در کمپ دیوید آمریکا برگزار شود.

هند، استرالیا و کره‌جنوبی اعلام کرده‌اند که برای حضور در نشست گروه هفت دعوت شده‌اند. ترامپ روز شنبه همچنین پس از اعلام تعویق این نشست گفته بود اعضای گروه هفت می توانند ماه سپتامبر قبل یا بعد از نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک تشکیل جلسه دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا درصدد تعیین «دستمزد پایه» برای تمام کشورهای اروپایی است

مرکل در نشست گروه ۷: منفعت همه ما در حل مسالمت آمیز مساله ایران است

واکنش دوپهلوی ترامپ و ماکرون به توافق سران گروه ۷ در مورد ایران