Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بارنیه بریتانیا را به جدی نگرفتن مذاکرات پسابرکسیت متهم کرد

بارنیه بریتانیا را به جدی نگرفتن مذاکرات پسابرکسیت متهم کرد
Copyright Euronews
Copyright Euronews
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بروکسل تاکید می‌کند که بریتانیا اجازه نخواهد داشت که معیارهای متعارض با رقابت اروپایی را در زمینه قوانین کار و تامین اجتماعی و تجارت به کار گیرد.

آگهی

میشل بارنیه، مذاکرکننده ارشد برکسیت اتحادیه اروپا، روز جمعه با متهم کردن بریتانیا به جدی نگرفتن مذاکرات مربوط به تنظیم روابط پس از جدایی از اتحادیه اروپا متهم کرد.

آقای بارنیه پس از یک نشست کاری با ویدیو کنفرانس با مذاکره‌کنندگان بریتانیایی در نشست خبری گفت: «هدفی که ما تعیین کرده بودیم، حرکت به سمت پیشرفت جدی بود. اما به دلیل رویکرد بریتانیا در آخر این هفته به جز در مواردی اندک، پیشرفتی نداشتیم.»

پس از جدایی رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه امسال، مذاکرات میان لندن و بروکسل برای تعریف شکل جدید مناسبات میان دو طرف آغاز شد. اتحادیه اروپا می‌گوید بریتانیا با وجود کاهش عمدی سرعت مذاکرات، موارد مهم را جدی نمی‌گیرد و در عین حال تمایلی برای تمدید دوره گفت‌وگوها هم نشان نمی‌دهد.

براساس توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا که امکان اجرای برکسیت «نرم» را سرانجام فراهم کرد، دو طرف تا ماه ژوئن برای گفت‌وگوها فرصت دارند و پس از آن کمیسیون اروپا و مجلس بریتانیا فرصت دارند تا شکل جدید مناسبات را تا پایان دسامبر نهایی کنند؛ امری که با توجه به وضعیت کنونی اجرایی به نظر نمی‌رسد.

اختلافات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در این مرحله هم به شکل و هم به محتوای مناسبات باز می‌گردد: در حالی‌که بریتانیا بر تدوین چندین توافق درباره روابط بازرگانی، ماهیگیری و غیره تاکید می‌کند، اتحادیه اروپا خواستار تنظیم تنها یک موافقت‌نامه کلی و جامع است.

علاوه بر این اتحادیه اروپا می‌گوید در صورتی‌که برون داد موضوعات حساس و از جمله ماهیگیری رضایت یکی از کشورهای ذی نفع، مثلا فرانسه یا دانمارک را به دنبال نداشته باشد، هیچ راهی برای ادامه مشارکت منطقه‌ای با بریتانیا وجود نخواهد داشت.

موضوع چالش‌برانگیز دیگر احترام به اصل رقابت در چارچوب تعریف اتحادیه اروپا است. بروکسل تاکید می‌کند که بریتانیا اجازه نخواهد داشت که معیارهای متعارض با رقابت اروپایی را در زمینه قوانین کار و تامین اجتماعی و تجارت به کار گیرد. در برابر، لندن با این استدلال که از این پس قوانین داخلی این کشور است که حدود رقابت را تعیین خواهد کرد، از تن دادن به چنین تعهدی سر باز می‌زند.

با وجود تلاش شماری از رهبران اروپایی برای تحمیل هزینه سنگین به بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا، به نظر می‌رسد مذاکرات برای بازتعریف روابط میان دوطرف با پیچیدگی‌های فنی و سیاسی پرشمار، دست‌کم در کوتاه مدت، آینده شفافی نداشته باشد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا به اتحادیه اروپا بر سر مذاکرات برکسیت هشدار داد: لندن جا نمی‌زند

ابراز امیدواری بوریس جانسون به توافق با اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه

وزرای اول اسکاتلند و ولز خواستار تمدید دوره انتقالی برکسیت شدند