توصیه رئیس صندوق جهانی پول به مذاکره کنندگان پسابرکسیت

Kristalina Georgieva
Kristalina Georgieva Copyright Michel Euler/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستالینا جورجه وا، رئیس بلغار صندوق بین المللی پول از طرفین مذاکرات پسابرکسیت خواست تا با ادامه مذاکرات در سال آینده میلادی مخالفت نکرده و کار سخت را از این سخت تر نکنند.

آگهی

رئیس صندوق جهانی پول از رهبران بریتانیا و کمیسیون اروپا خواست با تمدید مذاکرات برکسیت خصوصا در دوره «رکود اقتصادی جهان» مخالفت نکنند.

کریستالینا جورجه وا رئیس صندوق بین‌المللی پول، در مصاحبه با رادیو بی‌بی‌سی تاکید کرد که برکسیت خود اتفاقی سخت برای اقتصاد است وبیاییم «آنرا سخت تر نکنیم.»

رئیس بلغار صندوق بین المللی پول که پیشتر کمیسرو معاون رئیس کمیسیون اروپایی هم بوده است، از اتحادیه اروپا و بریتانیا و دیگر کشورهای جهان خواست دنبال راهی باشند که «نه بریتانیا و نه اتحادیه اروپا و نه جامعه جهانی» از منظر اقتصادی آسیب نبیند. رئیس بلغار صندوق بین المللی پول همچنین اعلام کرد که سازمان تحت امرش آماده است تا برای تسهیل مذاکرات پسابرکسیت به طرفین مذاکره کمک کند.

صندوق بین المللی پول، هفته گذشته اعلام کرد که در هفته‌های آینده جهان شاهد رکورد کم سابقه اقتصادی به دلیل «عدم اطمینان از حل بحران» ناشی از شیوع ویروس کرونا خواهیم بود.

اتحادیه اروپا و بریتانیا پس از نهایی شدن خروج بریتانیا از آخرین روز ژانویه ۲۰۲۰، مذاکرات بر سر یافتن راه حل‌های مشترک ازجمله شرایط حضور یا عدم حضور بریتانیا در بازار مشترک اروپایی وخروج گام به گام این کشور از معاهدات اروپایی را آغاز کرده اند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پیش از آغاز بحران کرونا، بارها تاکید کرده بود که حاضر به تمدید مدت مذاکرات، فراتراز ماه دسامبر ۲۰۲۰ نیست.

چهارشنبه کمیسیون اروپا اعلام کرد مذاکرات پسابرکسیت که بدلیل شیوع ویروس کرونا مدتی متوقف شده بود، از ۲۰ آوریل ازسرگرفته خواهدشد.

اولین هفته ماه مارس، آخرین جلسه بین مقامات دولت محافظه کار بریتانیا و کمیسر مذاکرات برکسیت، میشل بارنیه، برگزارشد.

پس از آن اعلام شد که کمیسر فرانسوی به کووید-۱۹ مبتلا شده است و با بحرانی شدن اوضاع در اروپا باعث توقف کامل مذاکرات شد.

میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت، پیش از شیوع ویروس کرونا در اروپا بارها، در گفتگو با رسانه های مختلف، تاکید کرده بود که «امکان رسیدن به نتیجه مورد توافق طرفین در مذاکرات پسابرکسیت تا پایان سال میلادی امکان پذیر نخواهد بود.» حال به نظر می رسد پس از ابتلای شخص بوریس جانسون به کووید-۱۹ و تاثیرات این بیماری بر اقتصاد جهان، امکان دارد دولت بریتانیا حاضرشود تا به ادامه مذاکرات در سال آینده میلادی نیز تن دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نصب جدارهای شیشه‌ای، ابتکار عمل یک شرکت ایتالیایی برای رستوران‌ها

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد