ابراز امیدواری بوریس جانسون به توافق با اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ابراز امیدواری بوریس جانسون به توافق با اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه
کپی رایت  AP Photo

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا پس از برگزاری جلسه با اورزولا فن در لاین رئیس کمیسیون اروپا در روز دوشنبه ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد) ابراز امیدواری کرد که با کمی سرعت دادن به مذاکرات طرفین، امضای توافق با اتحادیه اروپا در ماه ژوئیه دور از دسترس نخواهد بود.

آقای جانسون پس از این جلسه گفت: «من فکر نمی کنم که مواضع دو طرف از هم فاصله زیادی داشته باشد اما نیاز داریم که از همین الان کمی انرژی به مذاکرات تزریق شود.»

جلسه ویدئو کنفرانسی روز دوشنبه میان رهبران بریتانیا و اتحادیه اروپا به منظور تلاش برای خروج از بن بست در مذاکرات پسا برکسیت صورت گرفت. مذاکرات بریتانیا و اتحادیه اروپا در هفته های اخیر با مشکل مواجه شده و پیشرفت کمی داشته است.

توافق جاری که رابطه بین بریتانیا و اتحادیه اروپا را تقریبا در همان وضعیت پیش از تصویب برکسیت حفظ کرده است، در ۳۱ دسامبر امسال منقضی می شود و باید با توافقی جدید جایگزین گردد.

مهلت زمانی برای اینکه معلوم شود آیا توافق جاری تمدید خواهد شد یا نه، در انتهای ماه ژوئن به پایان خواهد رسید. بریتانیا به دفعات گفته است که با تمدید توافق فعلی موافقت نخواهد کرد. این در حالی است که بسیاری از سیاستمداران و تاجران در بریتانیا و اروپا با توجه به وقوع همه گیری کرونا خواستار تمدید توافق کنونی شده اند.

یک نظرسنجی که به تازگی در بریتانیا انجام شده است نشان می دهد بیش از نیمی از ساکنان این کشور خواهان ادامه توافق فعلی هستند تا دولت بتواند نیروی خود را برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ متمرکز کند.

پیشتر میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برکسیت، با ابراز تاسف از وقوع بن بست در مذاکرات بریتانیا را به عدم پایبندی به تعهدات توافق برکسیت متهم کرده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید