Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دور سوم مذاکرات پسابرکسیت بدون دستیابی به نتیجه‌ای ملموس پایان یافت

دور سوم مذاکرات پسابرکسیت بدون دستیابی به نتیجه‌ای ملموس پایان یافت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک منبع نزدیک به مذاکرات نیز در پایان گفتگوهای هفته جاری به خبرگزاری فرانسه گفت که به جز تغییر لحن و سخت‌تر شدن مواضع، هیچ اتفاق تازه‌ای در مذاکرات مشاهده نشد.

آگهی

مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر روابط پسا‌برکسیت پس از برگزاری سومین دور گفتگوها تقریبا بدون دستیابی به نتیجه‌ای ملموس متوقف شد.

هر یک از طرف‌های این مذاکرات در پایان نشست روز جمعه، دیگری را به مانع‌تراشی در راه پیشرفت گفتگوها بر سر یک توافق تجاری متهم کردند.

توقف مذاکرات میان دو طرف و ابراز ناامیدی از هر دو سو بر سر دستیابی به توافق در حالی بر مذاکرات روز جمعه سایه افکنده بود که ظرف چند هفته آینده قرار است نشست مهمی با حضور مقامات ارشد دو طرف برگزار شود.

میشل بارنیه، مسئول مذاکرات برکسیت از سوی اتحادیه اروپا روز جمعه در پایان سومین دور گفتگوها میان نمایندگان اتحادیه و لندن فقدان روحیه جاه‌طلبی در میان هیئت مذاکره کننده بریتانیایی را مورد نکوهش قرار داد و نسبت به عدم پیشرفت مذاکرات میان دو طرف در هفته جاری ابراز تاسف کرد.

دیپلمات فرانسوی که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت در ادامه تصریح کرد که جدا از چند دستاورد بسیار اندک و ناچیز، تقریبا هیچ پیشرفتی در دیگر محورهای مذاکرات از جمله موضوعات دشوار‌تر حاصل نشد.

آقای بارنیه همچنین ضمن تاکید بر این امر که بریتانیا بایست واقعگرایی بیشتری از خود نشان دهد،‌ اعلام کرد که نسبت به درک نادرست طرف‌ مقابل گفتگو در بسیاری از مسائل ناامید شده است.

ناخرسندی بریتانیا از ماحصل گفتگوهای جاری

از سوی دیگر دیوید فراست،‌ همتای بریتانیایی میشل بارنیه نیز ضمن انتقاد از «پیشرفت بسیار اندک» گفتگوهای جاری خواستار تغییر رویکرد اتحادیه اروپا پیش از برگزاری دور آتی مذاکرات در ابتدای ماه ژوئن شد.

یک منبع نزدیک به مذاکرات نیز در پایان گفتگوهای هفته جاری به خبرگزاری فرانسه گفت که به جز تغییر لحن و سخت‌تر شدن مواضع، هیچ اتفاق تازه‌ای در مذاکرات مشاهده نشد.

این منبع اروپایی ضمن ناامیدکننده خواندن نتیجه مذاکرات تاکید کرد که گفتگوها تنها اتلاف وقت بود و کم‌ترین دیدگاه مشترکی نسبت به آنچه قرار است انجام شود،‌ وجود نداشت.

دور پیشین گفتگوها که اواخر ماه گذشته میلادی برگزار شد نیز با نشانه‌های عدم رضایت و فقدان دستیابی به نتیجه‌ا‌ی ملموس به پایان رسیده بود تا نگرانی‌ها نسبت به نبود ظرفیت کافی میان لندن و بروکسل برای رسیدن به تفاهمی مشترک تا پیش از سال آینده میلادی تقویت شود.

لندن روز ۳۱ ژانویه سال جاری به صورت رسمی راه خود را از اتحادیه اروپا جدا کرد اما بر اساس توافقات صورت گرفته،‌ بریتانیا تا پایان سال ۲۰۲۰ طی یک دوره انتقالی همچنان به قواعد اتحادیه اروپا پایبند خواهد ماند.

دولت بریتانیا بارها تاکید کرده است که دوره انتقالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از تاریخ ضرب الاجل، یعنی ۳۱ دسامبر تمدید نخواهد شد. این در حالی است که میشل بارنیه بارها تاکید کرده که امکان حصول توافق تا پیش از ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ امکان پذیرنخواهد بود.

در نشست حیاتی و سرنوشت ساز ماه ژوئن قرار است دو طرف بر سر تمدید دوره انتقالی به عنوان راه حلی برای رسیدن به تفاهم بیشتر تصمیم گیری کنند؛ حال آنکه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید دارد که کشورش تا پیش از ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی کار دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا را یکسره کند.

تعرفه‌های جدید تجاری، همکاری در زمینه امنیت مرزی و رقابت عادلانه از جمله موضوعاتی است که دو طرف برای دستیابی به توافق جامع بر سر آنها چانه زنی می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فایننشال تایمز: بریتانیا فعلا از تحقق وعده ترامپ برای تجارت آزاد ناامید شده است

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند