Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فایننشال تایمز: بریتانیا فعلا از تحقق وعده ترامپ برای تجارت آزاد ناامید شده است

Britain's International Trade Secretary Liz Truss
Britain's International Trade Secretary Liz Truss Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق ادعای روزنامه فایننشال تایمز، دولت بریتانیا پذیرفته که تحقق وعده دونالد ترامپ برای انعقاد توافق تجارت آزاد با این کشور در سال جاری میلادی تقریبا غیرممکن شده است.

آگهی

مطابق ادعای روزنامه فایننشال تایمز، دولت بریتانیا پذیرفته که تحقق وعده دونالد ترامپ برای انعقاد توافق تجارت آزاد با این کشور در سال جاری میلادی تقریبا غیرممکن شده است.

روزنامه فایننشال تایمز روز چهارشنبه گزارش داد که دولت بریتانیا امیدهای خود را برای کسب توافق‌ تجارت آزاد با ایالات متحده تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور از دست داده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام آگاه در دولت بریتانیا خبر داد که توافق تجارت آزاد میان دو طرف در سال ۲۰۲۰ انجام نخواهد شد و فعلا بریتانیا قصد پیگیری جدی این مذاکرات را ندارد.

ماه گذشته، لیز تراس، وزیر بازرگانی خارجی دولت بوریس جانسون، با وجود تاکید بر این که کشورش برای حصول توافق تجارت آزاد با آمریکا محدودیت زمانی ندارد از اقدام‌های دو گانه دولت آمریکا در محدودسازی واردات کالا از بریتانیا همزمان با استقبال شفاهی از تجارت آزاد با این کشور، انتقاد کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سپتامبر گذشته و در جریان دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به او وعده داده بود که بار دیگر پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، واشنگتن یک قرارداد مهم و بزرگ تجارت آزاد با لندن منعقد خواهد کرد.

با این حال، نزدیک به یک ماه پیش دولت ترامپ اعلام کرد که قصد دارد تعرفه واردات محصولاتی را به ارزش ۳.۱ میلیارد دلار از کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا افزایش دهد.

بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا در تلاش است تا پیش پایان سال جاری میلادی و اتمام دوره انتقالی برکسیت، توافق‌های جدیدی با شرکای عمده تجاری خود منعقد کند.

لندن روز ۳۱ ژانویه سال جاری به صورت رسمی راه خود را از اتحادیه اروپا جدا کرد اما بر اساس توافقات صورت گرفته،‌ بریتانیا تا پایان سال ۲۰۲۰ طی یک دوره انتقالی همچنان به قواعد اتحادیه اروپا پایبند خواهد ماند با این حال تعرفه‌های جدید تجاری، همکاری در زمینه امنیت مرزی و رقابت عادلانه از جمله موضوعاتی است که دو طرف برای دستیابی به توافق جامع بر سر آنها همچنان در حال چانه زنی هستند.

هر چند بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید دارد که کشورش تا پیش از ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی کار دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا را یکسره کند ولی دیپلمات‌های اروپایی چندان به حصول این توافق تا پایان سال ۲۰۲۰ خوش‌بین نیستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دور سوم مذاکرات پسابرکسیت بدون دستیابی به نتیجه‌ای ملموس پایان یافت

اولین گام بریتانیا پس از برکسیت؛ تفاهم اولیه تجارت آزاد با استرالیا

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند