جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ آغاز دور جدید مذاکرات پسابرکسیت در سایه کرونا

جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ آغاز دور جدید مذاکرات پسابرکسیت در سایه کرونا
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا می‌گوید که بریتانیا با وجود کاهش عمدی سرعت مذاکرات، موارد مهم را جدی نمی‌گیرد و در عین حال تمایلی برای تمدید دوره گفت‌وگوها هم نشان نمی‌دهد.

سومین دور مذاکرات تجاری بین اتحادیه اروپا و بریتانیا، موسوم به مذاکرات پسابرکسیت، از روز دوشنبه به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

آگهی

میشل بارنیه، مسئول مذاکرات برکسیت از سوی اتحادیه اروپا و استفن بارکلی، وزیر برکسیت دولت محافظه کار بریتانیا دست کم تا روز جمعه برسر تعرفه‌های جدید تجاری بین طرف گفتگو خواهند کرد.

قرار بود مذاکرات اولیه تا ماه ژوئن پایان یابد اما به نظر می‌رسد با تاخیر ایجاد شده به دلیل شیوع بیماری کووید ۱۹ گفتگو‌ها تا پس از ضرب الاجل تعیین شده ادامه داشته باشد  

دولت بریتانیا بارها تاکید کرده است که دوره انتقالی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پس از تاریخ ضرب الاجل، یعنی ۳۱ دسامبر تمدید نخواهد شد. این در حالی است که میشل بارنیه بارها تاکید کرده که امکان حصول توافق تا پیش از ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ امکان پذیرنخواهد بود.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکید دارد که کشورش تا پیش از ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا دست یابد.

پس از جدایی رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۳۱ ژانویه امسال، مذاکرات میان لندن و بروکسل برای تعریف شکل جدید مناسبات میان دو طرف آغاز شد. اتحادیه اروپا می‌گوید که بریتانیا با وجود کاهش عمدی سرعت مذاکرات، موارد مهم را جدی نمی‌گیرد و در عین حال تمایلی برای تمدید دوره گفت‌وگوها هم نشان نمی‌دهد.

براساس توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا که امکان اجرای برکسیت «نرم» را سرانجام فراهم کرد، دو طرف تا ماه ژوئن برای گفت‌وگوها فرصت دارند و پس از آن کمیسیون اروپا و مجلس بریتانیا زمان دارند تا شکل جدید مناسبات را تا پایان دسامبر نهایی کنند.

به جز مذاکرات در زمینه تعرفه‌های جدید تجاری، اتحادیه اروپا قصد دارد همکاری در زمینه امنیت مرزی و رقابت عادلانه به توافق‌های جامع تری با بریتانیا دست پیدا کند اما به نظر می رسد که دولت بوریس جانسون تنها به توافق در زمینه روابط تجاری علاقه مند است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار برکسیتی پاریس و برلین: بدون احترام به قوانین اروپایی نمی‌توان به بازار‌ها راه یافت

گریه‌های یوهان در «اوین» هنگام گفت‌و گو با خانواده‌اش؛ «چراغ سلول ۲۴ ساعته روشن است»

دیدار بورل و امیرعبداللهیان؛ سه پیام اصلی اتحادیه اروپا به ایران منتقل شد