استعفای یک مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در انتقاد به ناکارآمدی این نهاد در مبارزه علیه کرونا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
استعفای یک مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در انتقاد به ناکارآمدی این نهاد در مبارزه علیه کرونا
کپی رایت  AP

مائورو فراری، رئیس بخش پژوهش شورای اتحادیه اروپا از مقام خود استعفاکرد.

کناره گیری این محقق ایتالیایی در اوج شیوع ویروس کرونا خبرسازشده است. در حالی که او با تیم جدید شورای اروپایی به رهبری شارل میشل کارش را تنها از ماه ژانویه گذشته آغاز کرده بود.

روزنامه فایننشنال تایمز ادعا می کند دلیل استعفای این مقام ارشد اروپایی «ناکارآمدی و افسوس از عدم پاسخگویی اتحادیه اروپا» در قبال شیوع ویروس کرونا در قاره سبز است.

اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر به کانون اصلی شیوع ویروس کرونا تبدیل شده و ایتالیا، اسپانیا و فرانسه در میان پنج کشور جهان هستند که بیشترین قربانی را در پی بیماری کووید-۱۹ دارند. نزدیک به دو سوم از قربانیان کرونا را امروز اروپایی‌ها تشکیل می دهند.

با ادعای فایننشنال تایمز آقای فراری بیشترین انتقاد را از سیاست‌های بوروکراتیک و موانعی که نهادهای اروپایی بر سر راه برنامه‌های تیم وی گذاشته اند، داشته است.

این روزنامه می گوید در نامه استعفای فراری آمده است: « دیگر نمی توانم، ناکارآمدی‌ها فراوان هستند و دیگر اعتقادی به ساختارهای اتحادیه اروپا ندارم.»

بخش پژوهش و تحقیقات شورای اروپایی در سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است. شورای اروپایی یکی از سه نهاد مهم اتحادیه اروپاست. دو نهاد دیگر یکی قانون گذاری، پارلمان اروپا و بخش اجرایی، کمیسیون اروپا هستند. شورای اروپایی نقش هماهنگی بین دولتهای ۲۷ کشور عضو و اتحادیه اروپا را دارد.