کمیسر تجارت اتحادیه اروپا به دلیل رعایت نکردن مقررات بهداشتی استعفا داد

فیل هوگان کمیسر تجارت مستعفی اتحادیه اروپا
فیل هوگان کمیسر تجارت مستعفی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این ضیافت هشتاد و دو نفر از جمله بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده سیاسی به عنوان میهمان حضور داشتند که از میان آنها جدا از فیل هوگان، وزیر کشاروزی ایرلند نیز مجبور به استعفا شد.

آگهی

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا پس از متهم شدن به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ مجبور به استعفا شد.

فیل هوگان، کمیسر ایرلندی اتحادیه اروپا پس از حضور در یک ضیافت مجلل شبانه در کشورش به سهل‌انگاری و زیر پا گذاشتن مقررت و ضوابط بهداشتی توصیه شده برای جلوگیری از گسترش بیماری کووید متهم شده بود. خبر استعفای آقای هوگان که پیش‌تر از تمایل خود برای تکیه زدن بر کرسی ریاست سازمان تجارت جهانی خبر داده بود به تایید سخنگوی وی رسیده است.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا روز سه شنبه با توضیح و عذرخواهی در باره حضور در ضیافت شامی که سر و صدای زیادی در ایرلند به پا کرد و جایگاه وی را در بروکسل متزلزل ساخت از خود در قبال اتهام‌های مطرح شده مبنی بر اینکه وی آگاهانه دستورالعمل‌های بهداشتی کشورش را نادیده گرفته، دفاع کرده بود.

استعفای آقای هوگان مورد قبول رئیس کمیسیون اروپا قرار گرفته است.

مایکل مارتین، نخست وزیر ایرلند و شرکای او در دولت ائتلافی عصر روز سه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که به رغم عذرخواهی‌های جدید فیل هوگان «نگرانی‌ها» در خصوص این اقدام همچنان ادامه دارد. آقای مارتین تصریح کرده بود: «روشن است که کمیسر فیل هوگان از زمان ورود به ایرلند توصیه های بهداشتی را نقض کرده است.»

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا سپس تحت فشار ارزولا فن در لاین،‌ رئیس کمیسیون اروپا بیانیه‌ای چهار صفحه‌ای در باره دیدار از کشورش طی روزهای ۳۱ ژوئیه تا ۲۱ اوت منتشر کرد و در آن به شرح آنچه در آنجا انجام داده پرداخت. فیل هوگان در این بیانیه اعتراف کرد که نباید در آن ضیافت جنجالی شام که به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس باشگاه گلف پارلمان ایرلند برپا شده بود،‌ شرکت می‌کرد.

در این ضیافت هشتاد و دو نفر از جمله بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌های شناخته شده سیاسی به عنوان میهمان حضور داشتند که از میان آنها جدا از فیل هوگان، وزیر کشاروزی ایرلند نیز مجبور به استعفا شد.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در توجیه حضور خود در این میهمانی تاکید کرده که از سوی سازمان‌دهندگان ضیافت در خصوص رعایت کلیه ضوابط و مقررات بهداشتی به وی اطمینان داده شده بود. آقای هوگان پیش‌تر ضمن عذرخواهی گفته بود که وقتی از حضور یکی از اعضای دولت در آن میهمانی مطلع شده به خود گفته بود دیگر هیچ تردیدی در باره رعایت پروتکل‌های بهداشتی ندارد.

این تنها عذرخواهی کمیسر تجارت اتحادیه اروپا نبود. فیل هوگان به دلیل صحبت کردن با تلفن هنگام رانندگی دو روز پیش از شرکت در ضیافت شام یاد شده نیز در تله پلیس ایرلند افتاده و عذرخواهی کرده بود.

وی از سوی رسانه‌های کشورش نیز به دلیل نادیده گرفتن دستورالعمل اقامت دو هفته‌ای در قرنطینه پس از ورود به ایرلند مورد انتقاد واقع شده بود.

استعفای آقای هوگان در دوره زمانی حساس متاثر از تنش‌های تجاری میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد و بی شک سبب پیچیده‌تر شدن مذاکرات دشوار جاری میان دو طرف خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشورهای اروپایی چگونه بحران ویروس کرونا را مدیریت کرده‌اند؟

تعطیلات در ایتالیا رئیس اداره گردشگری ایرلند را مجبور به استعفاء کرد

استعفای یک مقام عالیرتبه اتحادیه اروپا در انتقاد به ناکارآمدی این نهاد در مبارزه علیه کرونا