توافق حریم دریایی ترکیه و لیبی؛ افزایش تنش ها بین آنکارا و آتن پیش از اجلاس ناتو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
توافق حریم دریایی ترکیه و لیبی؛ افزایش تنش ها بین آنکارا و آتن پیش از اجلاس ناتو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سه شنبه انتقادات یونان از این کشور را به جهت امضای توافقنامه «حریم دریایی» با لیبی را بی پایه و اساس خواند. این درحالی است که استخراج منابع گازی در دریای مدیترانه منبع اصلی مناقشات بین ترکیه ویونان در یک هفته اخیرشده است.

رجب طیب اردوغان پیش از سفر به لندن به خبرنگاران گفت: «استخراج گاز در دریای مدیترانه حق مسلم ترکیه است». وی تاکید کرد ترکیه با هیچ کشوری درباره حق حاکمیت ترکیه بحث و جدل نخواهدکرد. اردوغان برای شرکت در نشست ناتو به لندن می رود.

نخست وزیر یونان دوشنبه با اظهار نگرانی های گسترده از توافقنامه محرمانه بین لیبی و ترکیه برسر محدوده دریایی دوکشور، اعلام کرد که این موضوع را با دیگر اعضای ناتو به بحث می گذارد.

به دنبال توافق ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی در مورد حریم دریایی‌ در دریای مدیترانه، یونان سفیر این دولت را به اخراج تهدید کرد.

رسانه های یونان می گویند دولت ترکیه با وعده های فراوان مقامات دولت وفاق ملی لیبی را قانع کرده است تا با اعطای بخشی از حریم دریایی این کشور به ترکیه موافقت کنند.

وزارت خارجه یونان هفته گذشته با فراخوان سفیر لیبی در این کشور اعلام کرد در صورت عدم انتشار جزییات توافقنامه بین لیبی و ترکیه، یونان شحص سفیر را از کشور اخراج می کند.

در راستای توافق ترکیه ولیبی، سه کشور یونان، قبرس و مصر اعلام کردند که توافق بین دولت اردوغان و دولت وفاق ملی درباره حریم دریایی ترکیه، هرچه باشد این کشورها آنرا برسمیت نمی شناسند.

وزارت خارجه یونان روز دوشنبه اعلام کرد امضای توافقنامه بین ترکیه و لیبی نباید حقوق دیگر کشورها را زیرسوال ببرد.

بخش مهمی از آب های دریای مدیترانه جز قلمرو دریایی یونان، ترکیه، مصر و قبرس و لیبی محسوب می شود. یونان و قبرس به علت عضویت در اتحادیه اروپا می توانند برای ترکیه دردسرساز شوند.