تغییرات اقلیمی؛ این بار در خدمت شراب بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تغییرات اقلیمی؛ این بار در خدمت شراب بلژیک

شراب بلژیک در سالهای اخیر توجه بسیاری از شراب شناسان را جلب کرده است.

به گفته دانشمندان دلیل اصلی شهرت بی سابقه شراب بلژیکی گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی است.

شراب شناسان همواره تاکید می کنند که خورشید در رنگ و بو و عطر شراب تاثیر ویژه ای دارد و این در حالی است که بلژیک در شمال فرانسه واقع است و این منطقه آنچنان که باید و شاید سرزمین آفتاب نیست. اما در سال‌های اخیر تابستان‌های این منطقه بسیار گرمتر و آفتابی تر از دهه‌های گذشته بوده است.

بی دلیل نیست که تعداد مالکان تاکستان‌ها و شراب سازی‌ها در دو سال اخیر از ۱۱۶ نفر به ۱۲۸ نفر رسیده است. جنوب بلژیک در سال گذشته میلادی حدود یک میلیون لیتر شراب تولید کرده است.

پنج سال پیش تنها ۸۰ هکتار از زمین های جنوب بلژیک به کاشت انگور و ساخت شراب اختصاص داشت و امروز تاکستان‌ها ۳۵۰ هکتار از سرزمین بسیار کوچک بلژیک را دربرگرفته‌اند.

مالک یکی از تاکستان ها در نامور، شهر جنوبی بلژیک می گوید: «اگر آنطور که کارشناسان آب و هوا می‌گویند وجود آفتاب بیشتر در این منطقه باعث بالارفتن کیفیت شراب‌های ما شده‌اند باید گفت تغییرات اقلیمی برای یک بار هم که شده اثری مثبت داشته است.»

در هفته‌های اخیر بدلیل کاهش بی سابقه بارش باران دولت از شهروندان بلژیکی خواسته است تا آنجا که امکان دارد در مصرف آب صرفه جویی کنند.

بلژیک بیشتر از یک میلیون بطری شراب در سال تولید می کند که البته بسیار پایین‌تر از مصرف داخلی است. شهروندان این کشور دست کم ۳۰۰ میلیون بطری شراب در سال می نوشند.