چرخش ۱۴ ماهه بطری‌های شراب به دور زمین؛ قیمت فروش یک میلیون دلار تعیین شد

بطری شرابی که از فضا به زمین بازگردانده شده است
بطری شرابی که از فضا به زمین بازگردانده شده است   -  Copyright  AP Photo/Canva
نگارش از یورونیوز فارسی

قرار است همراه با این بطری یک دربازکن که از شهاب سنگ ساخته شده و نیز یک بطری شراب مشابه عرضه شود تا خریدار آن بتواند مزه شرابی را که از فضا به زمین برگشته است با مزه شراب معمولی مقایسه کند.

یک بطری شراب فرانسوی که بیش از یک سال در ایستگاه فضایی بین المللی به دور کره زمین چرخیده است برای فروش عرضه خواهد شد.

بنگاه کریستیز قیمت این بطری شراب «پتروس» (Pétrus) را که در منطقه بوردو در غرب فرانسه تهیه شده یک میلیون دلار تخمین زده است. قرار است همراه با این بطری یک دربازکن که از شهاب سنگ ساخته شده و نیز یک بطری شراب مشابه عرضه شود تا خریدار آن بتواند مزه شرابی را که از فضا به زمین برگشته است با مزه شراب معمولی مقایسه کند.

این بطری یکی از ۱۲ بطری شرابی است که در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد. این بطری ها در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ پس از طی حدود ۳۰۰ میلیون کیلومتر در شرایطی بدون نیروی جاذبه به زمین بازگردانده شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دانشمندان به بررسی این ۱۲ بطری پرداختند و گروهی از شراب شناسان نیز ماه مارس مزه این شراب را با شراب مشابهی که در این مدت در کره زمین نگهداری شده بود مقایسه کردند. سه بطری از این ۱۲ بطری برای آزمایش مزه آن در اختیار شراب شناسان قرار گرفت. هشت بطری نیز قرار است برای بررسی های بیشتر در آینده نگهداری شوند.

به این ترتیب بطری شرابی که از سوی بنگاه کریستیز قیمت گذاری شده است تنها بطری به فروش گذاشته شده خواهد بود.

هر سال حدود ۳۰ هزار بطری شراب «پتروس» تولید می شود. شراب «پتروس» همواره یکی از گران قیمت ترین شراب های جهان بوده است.

مطالب مرتبط