Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سقوط «کنترل نشده» موشک فضایی چین؛ پکن احتمال آسیب زمینی را «بسیار ضعیف» دانست

پرتاب موشک غول‌پیکر چین به فضا
پرتاب موشک غول‌پیکر چین به فضا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا احتمال برخورد قطعات این موشک با منطقه‌ای مسکونی را منتفی نمی‌داند. مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که از نزدیک وضعیت سقوط «کنترل نشده» این موشک را دنبال می‌کنند.

آگهی

دولت چین روز جمعه در مورد سقوط «کنترل نشده» موشک فضایی متعلق به این کشور اعلام کرد که احتمال خسارت زدن آن به کره زمین «بسیار ضعیف» است.

این موشک فضایی غول پیکر قرار است طی چند روز آینده وارد جو زمین شود اما محل سقوط آن نامشخص است. چین هفته گذشته اولین قسمت از سه بخش ایستگاه فضایی خود را با استفاده از موشک «لانگ مارچ ۵ بی» (Longue-Marche 5B) به فضا فرستاد. بدنه این پرتابه که همچنان در مدار زمین قرار دارد به تدریج ارتفاعش کاهش خواهد یافت و وارد جو زمین خواهد شد.

محل برخورد قطعات این موشک با کره زمین قابل پیش‌بینی نیست. آمریکا احتمال برخورد این قطعات با منطقه‌ای مسکونی را منتفی نمی‌داند. مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که از نزدیک وضعیت سقوط «کنترل نشده» این موشک را دنبال می‌کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: «اکثر اجزای این موشک به دلیل ساخت فنی آن هنگام ورود به جو زمین آتش خواهند گرفت و نابود خواهند شد.»

وی افزود: «احتمال خسارت دیدن فعالیت‌های هوایی، اشخاص، سازه‌ها و فعالیت‌ها روی زمین بسیار ضعیف است.»

احتمال سقوط این موشک فضایی در اقیانوس‌ها یا دریاها بسیار زیاد است زیرا ۷۰ درصد از مساحت زمین را آب‌های اقیانوس‌ها، دریاها و دریاچه‌ها تشکیل داده است. با این حال احتمال برخورد قطعات آن به منطقه‌ای مسکونی یا یک کشتی روی دریا نیز منتفی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرخش ۱۴ ماهه بطری‌های شراب به دور زمین؛ قیمت فروش یک میلیون دلار تعیین شد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد