هشدار نسبت به سقوط آزاد موشک فضایی غول‌پیکر چین؛ مکان فرود «نامعلوم» است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سقوط موشک فضایی چین
سقوط موشک فضایی چین   -  Copyright  AP Photo

یک موشک فضایی چین که پیشتر در مدار زمین قرار گرفته بود روز ۱۵ اردیبهشت (۵ مه) پس از اتمام ماموریت خود به سمت زمین سقوط کرده است، در حالی که هنوز مشخص نیست در چه مکانی فرود خواهد آمد.

موشک لانگ مارچ بی‌۵ (Long March 5B) که در اصطلاحات فضایی در ردیف «وسائل بالابر سنگین» قرار دارد، قطعات ایستگاه فضایی در دست احداث چین را به فضا برده بود. این موشک که از جنس موشک‌هایی چون آریان ۵ یا فالکون ۹ است، ۳۰ متر طول دارد و اکنون در آستانه ورود کنترل نشده به جو زمین قرار دارد.

موشک‌های قدیمی و ماهواره هایی که تاریخ مصرفشان تمام شده است غالبا به زمین سقوط می‌کنند و تاکنون فضاپیماهای متعددی از جمله ایستگاه فضایی میر وارد اتمسفر شده، سوخته و در نهایت در آب‌ها افتاده‌اند. عمده تفاوت این رویداد با موارد پیشین در این موضوع است که سقوط دیگر فضاپیماها بطور کنترل شده انجام می‌شد.

آژانس فضایی اروپا که تحولات مربوط به این موشک را دنبال می‌کند گفته است با توجه به عدم وجود اطلاعات درباره وزن واقعی موشک در این مرحله دشوار است که با اطمینان ۱۰۰٪ بتوان گفت که این موشک چگونه، یا دقیقا کجا و در چه زمانی سقوط خواهد کرد.

در همین حال دفتر زباله‌های فضایی، وابسته به آژانس فضایی اروپا، گفته است با توجه وزن ابتدایی موشک این ورود کنترل‌نشده سنگین‌ترین در نوع خود در طول ۲۰ سال گذشته به حساب می‌آید. این دفتر برآورد کرده است که موشک روز ۹ مه در ساعت ۵.۲۳ عصر به وقت گرینویچ وارد جو زمین شود.

گفته می‌شود احتمالا مکان این سقوط جایی بین نقاط ۴۱ درجه شمالی تا ۴۱ درجه جنوبی کرۀ زمین باشد؛ یعنی در محدوده جغرافیایی وسیعی که کشورهایی همچون اسپانیا، ایتالیا و یونان در آن قرار دارند.

این اولین بار نیست که فضاپیمایی به سطح زمین سقوط می‌کند. سقوط این دست تجهیزات معمولا خطر کمی برای انسان دارد، با این حال این نگرانی وجود دارد که موشک در یک منطقه مسکونی فرود بیاید. آخرین باری که موشک لانگ مارچ در ماه مه سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شد، لاشه‌اش در روستاهای کشور ساحل عاج سقوط کرد.

موشک لانگ مارچ ۵ در حال حاضر در مدار نزدیک زمین قرار دارد و با سرعت ۷ کیلومتر بر ثانیه هر ۹۰ دقیقه یک‌بار کره زمین را دور می‌زند.

این موشک پیشتر از مرکز فضایی ون‌چانگ در استان هاینان در جنوب چین به فضا پرتاب شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ایستگاه فضایی چین (CSS) که تیان‌گونگ، یعنی «کاخ آسمانی» نام دارد، بناست تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود. برآورد می‌شود این ایستگاه که کوچک‌تر از ایستگاه فضایی بین‌المللی است پس از تکمیل حدود ۴۵۰ تن وزن داشته باشد.

ایستگاه فضایی جدید چین که از سه بخش آزمایشگاهی و محل زندگی تشکیل شده است، ظرفیت ۶ فضانورد را خواهد داشت. دستکم ۱۲ فضانورد از جمله پیشکسوتان این حوزه و تازه‌واردان و زنان، در حال آموزش برای پرواز و اقامت در ایستگاه هستند. قرار است اولین ماموریت با خدمه با نام «شنژو ۱۲» تا ماه ژوئن انجام شود.