پرتاب «موفقیت‌آمیز» موشک فضایی تازه،‌ چین را به فتح فضا نزدیکتر می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرتاب «موفقیت‌آمیز» موشک فضایی تازه،‌ چین را به فتح فضا نزدیکتر می‌کند
کپی رایت  AP

خبرگزاری رسمی چین اعلام کرد این کشور نمونه موشک تازه‌ای را راهی فضا کرده که در برنامهٔ فضایی چین، در تأسیس یک ایستگاه فضایی و فرستادن فضانورد به سطح ماه نقشی کلیدی ایفا خواهد کرد.

طبق گزارش رسانه‌های دولتی چین، موشک لانگ مارچ بی‌۵ از پرتابگاه ونچانگ واقع در جزیرهٔ جنوبیِ هاینانِ چین راهی فضا شد و ۸ دقیقه بعد سفینهٔ بی‌سرنشین آن در مدار زمین قرار گرفت. این موشک بناست بعدها فضانوردان چینی را به ایستگاه فضاییِ در دستِ ساخت این کشور، و پس از آن به ماه ببرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پرتاب این موشک ۵۴ متری که ۸۴۹ تن وزن دارد درحالی «موفقیت‌آمیز» بود که پرتاب دو موشک ۷‌اِی و ۳‌بی چین به‌ترتیب در ماه‌های مارس و آوریل امسال شکست خورده بود.

AP
پرتاب موشک فضایی شنزو ۹ در سال ۲۰۱۲ در چینAP

ایستگاه فضایی چین که تیان‌گونگ، یعنی «کاخ آسمانی» نام دارد بناست تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود و ظرفیت ۶ فضانورد را خواهد داشت. این ایستگاه از سه بخش تشکیل شده و علاوه بر محل زندگی و فعالیت فضانوردان، دو آزمایشگاه جداگانه را نیز شامل می‌شود.

چین نخستین کشوری بود که توانست در نیمهٔ پنهان ماه سطح‌نورد بنشاند، سطح‌نوردی که از زمان نشستن بر ماه در ژانویهٔ ۲۰۱۹ تا کنون ۴۵۰ متر مسیر را پیموده و آزموده است.

ایالات متحده همچنان تنها کشوری است که موفق شده است مستقیما به ماه فضانورد بفرستد.