Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سقوط موشک فضایی غول‌پیکر چین از ارتفاع ۸ هزار کیلومتری سطح زمین

سقوط موشک فضایی غول‌پیکر چین از ارتفاع ۸ هزار کیلومتری سطح زمین
Copyright Cristóbal Alvarado Minic/Flickr
Copyright Cristóbal Alvarado Minic/Flickr
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات نظامی آمریکا گفته‌اند موشک فضایی چین که چندی پیش در مدار زمین قرار گرفته بود روز ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) پس از اتمام ماموریت خود به سمت زمین سقوط کرده است.

آگهی

مقامات نظامی آمریکا گفته‌اند موشک فضایی چین که چندی پیش در مدار زمین قرار گرفته بود، روز ۱۱ مه (۲۲ اردیبهشت) پس از اتمام ماموریت خود به سمت زمین سقوط کرده است.

موشک لانگ مارچ بی‌۵ با ۸۴۹ تن وزن روز ۵ مه از سکوی ونچانگ واقع در جزیرهٔ جنوبیِ هاینانِ چین راهی فضا شد و ۸ دقیقه بعد سفینهٔ بی‌سرنشین آن در ارتفاع ۸ هزار کیلومتری به مدار زمین رسید.

هسته ۱۸تنی این موشک فضایی، بزرگترین شیء دهه‌های اخیر است که به صورت کنترل نشده از مدار زمین در جو سقوط کرده است. بزرگترین موشکی که پیش از این به سطح زمین برگشته بود موشک سالیوت-۷ در سال ۱۹۹۱ بود که ۳۹ تن وزن داشت.

موشک‌های قدیمی و ماهواره هایی که تاریخ مصرفشان تمام شده است غالبا به زمین سقوط می کنند ولی وزن آن‌ها اکثرا از چندین تن بیشتر تجاوز نمی کند.

جاناتان مک دوول، منجم در مرکز اخترشناسی اسمیثونیان هاروارد، می گوید مسئولان چینی می توانستند با اضافه کردن یک موتور مانور مداری، موشک را در انتهای دور اول گردش خود به سمت یک مکان امن هدایت کنند اما ظاهرا علاقه‌ای به خرح کردن نداشته اند.

پرتاب دو موشک ۷‌اِی و ۳‌بی چین به‌ترتیب در ماه‌های مارس و آوریل امسال شکست خورده بود.

ایستگاه فضایی چین که تیان‌گونگ، یعنی «کاخ آسمانی» نام دارد بناست تا سال ۲۰۲۲ تکمیل شود و ظرفیت ۶ فضانورد را خواهد داشت. این ایستگاه از سه بخش تشکیل شده و علاوه بر محل زندگی و فعالیت فضانوردان، دو آزمایشگاه جداگانه را نیز شامل می‌شود.

برنامه فضایی چین بیشتر ماهیت نظامی دارد و ایالات متحده اکثر همکاری‌های فضایی با این کشور را به دلیل مسائل امنیت ملی ممنوع کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار نسبت به سقوط آزاد موشک فضایی غول‌پیکر چین؛ مکان فرود «نامعلوم» است

چین اولین کاوشگر خود را به مریخ می‌فرستد

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم