چین اولین کاوشگر خود را به مریخ می‌فرستد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری گرافیکی از کاوشگر چین روی سطح ماه
تصویری گرافیکی از کاوشگر چین روی سطح ماه   -  Copyright  AP Photo

مدیر آژانس علم و فناوری فضایی چین اعلام کرد که کشورش در ماه ژوئیه کاوشگری را به همراه یک روبات کوچک روانهٔ مدار مریخ کند.

چین که در زمینه پژوهش‌های فضایی سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام داده است همچنی قصد دارد فضانورد به ماه اعزام کند. این کشور همچنین در ماه جاری میلادی یک فضاپیمای تازه را آزمایش کرد.

مدیر آژانس علم و فناوری فضایی چین گفت: «هدف ما این بود که در سال ۲۰۲۰ یک کاوشگر را روانهٔ مریخ کنیم. این پروژهٔ بزرگ طبق برنامه پیش رفته و قصد داریم در ماه ژوئيه این کار را انجام دهیم.»

فاصلهٔ زمین تا مریخ حدود ۵۵ میلیون کیلومتر است و فضاپیمای چینی «تیان‌وِن» (به معنای پرسش‌ از آسمان) هفت ماه در راه خواهد بود پیش از سال ۲۰۲۱ به مریخ نمی‌رسد.

مأموریت «تیان‌وِن» سه مرحله و هدف عمده دارد: نخست آنکه کاوشگرش را در مدار مریخ قرار دهد، سپس بتواند سطح‌نورد آن را بر خاک این سیاره بنشاند و در نهایت آن‌که روباتش برای انجام آزمایش‌های تحلیلی را از راه دور فعال کند.

چین پیش از این نیز عملیات مشابهی را در ماه انجام داده بود. این کشور در سال ۲۰۱۳ موفق شد یک سطح‌نوردِ کوچک را با کنترل از راه ‌دور روی خاک ماه بنشاند و نیز سال گذشته توانست دومین روبات کنترلی خود را روانهٔ نیمهٔ تاریک تنها قمر زمین کند، عملیاتی که در نوع خود اولین به شمار می‌رفت.

AP Photo
چین پیش از این کاوشگری را نیز با موفقیت به نیمهٔ تاریک ماه فرستاده استAP Photo

دیگر کاوشگرهایی که تابستان امسال راهی مریخ می‌شوند

چین در ماموریت اکتشاف مریخ تنها نیست. ایالات متحده نیز که تا کنون چهار کاوشگر روانهٔ مریخ کرده امسال پنجمین آنها را با نام «پِرسِوِرَنس» (پافشاری) در میانهٔ ماه‌های ژوئن و اوت به سوی این سیاره خواهد فرستاد. این کاوشگر بناست در فوریهٔ سال ۲۰۲۱ به مدار مریخ برسد.

از سوی دیگر امارات عربی متحده نیز قصد دارد نخستین کاوشگرش را در نیمهٔ ماه ژوئيه از ژاپن راهی سیاره سرخ کند. این کاوشگر نخستین کاوشگر یک کشور عربی است که به سوی مریخ خواهد رفت.

این در حالی است که اگزومارس، مأموریت فضایی مشترک روسیه و اروپا برای مریخ، که دچار مشکلات فنّی شده بود، به دلیل همه‌گیریِ کووید-۱۹ برنامهٔ فرستادن روبات به مریخ را با یک سال تأخیر به سال ۲۰۲۲ واگذار کرد.