Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مکلن شهری کوچک در بلژیک، نمونه موفق درمیزبانی پناهجویان

مکلن شهری کوچک در بلژیک، نمونه موفق درمیزبانی پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیک به بیست هزار مسلمان در شهر نود هزار نفری مکلن بلژیک سکونت دارند.

آگهی

شهر مکلن، در ۳۰ کیلومتری بروکسل امروز میزبان افرادی از ۱۳۰ ملیت گوناگون است. ۱۳۰ ملیتی که ۹۰ هزار شهروند این شهر کوچک را تشکیل می دهند. بارت اسمورز، شهردار مکلن در همین راستا جایزه موفق ترین شهردار اروپایی در جهت «ادغام پناهجویان در جوامع اروپایی» را به دست آورده است.

شهردار مکلن موفق شده است در یک برنامه موفق «پناهجویان خارجی» را با «شهروندان بومی» آشتی دهد. احترام متقابل و اعتماد بین دو گروه برقرار شده است.

اتفاقی که نظیر آن در کمتر شهر و کشور اروپایی انجام شده است. شهردار مکلن می گوید: «ما در اروپا یک نظام آپارتاید برقرار کرده ایم؛ از جامعه چند فرهنگی صحبت می کنیم اما هیچ کدام نمی دانیم پناهجویان چه تاریخی در پشت سردارند. به عنوان شهردار تنها هدف من مبارزه با این تبعیض نژادی است.»

امروز در شهر کوچک مکلن نزدیک به ۲۰ هزار مسلمان زندگی می کنند. بیشتر از کشور بزرگی چون مجارستان که ویکتور اوربان نخست وزیر آن یکی از اسلام ستیزترین و ضدمهاجرترین رهبران اروپایی است.

به گفته این شهردار امروز عامل تمام بدبختی ها و بیکاری‌ها تنها و تنها پناهجویان هستند. مکلن هم از این قاعده مستثنی نبوده است. اما شهرداری پس از مطالعات فراوان گزارشی منتشر کرده درباره فقر و بیکاری که ناشی از سیاست های تمرکزگرایی و خصوصی و عدم توجه به قشر مستضعف جامعه است. شهردار می‌گوید در عرض چندین ماه با کمک پناهجویان موفق شدیم به یکی از موفق ترین شهرهای بلژیک از لحاظ مبارزه با بیکاری تبدیل شویم.

شهرداری مکلن بدون توجه به سیاست های تحمیلی اروپایی استراتژی یگانه خود برای بحران پناهجویان انتخاب کرده است. همبستگی با مهاجران رمز موفقیت شهرداری این مکلن است. شهری که به گفته شهردار آن شاید بتواند روزی نماد سیاست های اروپایی در چالش پناهجویان شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا: پول بگیرید پناهچو بپذیرید

مرکل سران ۱۴ کشور اتحادیه اروپا را برای پذیرفتن پناهجویان 'متقاعد' کرد

بازگشت پناهجویان سوری از لبنان به سوریه آغاز شد