Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

راست افراطی آلمان عامل ۹۲ درصد از اقدامات خشونت‌آمیز علیه یهودیان است

راست افراطی آلمان عامل ۹۲ درصد از اقدامات خشونت‌آمیز علیه یهودیان است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از سال ۲۰۰۰ میلادی با انتفاضه دوم فلسطین، حملات و اقدامات خشونت‌آمیز علیه یهودیان در سراسر اروپا افزایش یافته است

بنا بر گزارش کمیساریای مبارزه با تبعیض نژادی در شهر برلین پایتخت آلمان، تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۸ مورد یهودستیزی در مدارس این شهر گزارش شده که دو برابر موارد گزارش شده در یک سال پیش از آن است.
بر اساس این گزارش یهودستیزی در برلین تنها به مدارس محدود نمی‌شود و جرایمی از این دست بین سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی دو برابر شده و از ۱۴۹ مورد به ۲۸۸ مورد رسیده است. نکته درخور توجه اینکه بخش قابل توجهی از این تخلفات نیز توسط گروههای راست افراطی انجام شده است.

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز دربارۀ این موضوع با نونا مایر، مدیر تحقیقات در مرکز مطالعات اروپایی و سیاستهای تطبیقی مرکز «سی‌ان‌آر‌اس» فرانسه گفتگو کرده است.

سوفی کلوده: از اینکه با ما هستید سپاسگزارم. چرا ما امروزه شاهد افزایش اقدامات خشونت‌آمیز علیه اقلیت یهودیان در آلمان و فرانسه هستیم؟

نونا مایر: «اول اینکه این موضوع جدید نیست. در واقع از سال ۲۰۰۰ میلادی با انتفاضه دوم، حملات و اقدامات خشونت‌آمیز علیه یهودیان در سراسر اروپا افزایش یافته است. بنابراین درگیریهای اسرائیلی‌-فلسطینی بر این موضوع تاثیر داشته و باعث شده است که بیش از هزار عمل مجرمانه و تهدید در فرانسه دیده شود. اما در سال ۲۰۱۷ میلادی در پی تنش‌های هویتی، همچنین افزایش قدرت راستهای عوام‌گرا و راستهای افراطی این خشونتها بطور قابل توجهی افزایش یافت. نقش شبکه‌های اجتماعی را نیز در این باره نمی‌توان نادیده گرفت. همه این موارد منجر به افزایش خشونت شد، نه صرفا خشونت علیه یهودیان بلکه ما شاهد خشونت علیه همجنسگرایان و حتی زنان مسلمان محجبه نیز بوده‌ایم. ما در فضایی قرار داریم که خشونت را تحریک می‌کند.»

سوفی کلوده: گفته می‌شود میان پناهجویانی که به آلمان می‌آیند و با اسرائیل مخالفند و افزایش اقدامات یهودستیزانه ارتباطی وجود دارد. آیا شما در تحقیقات خود به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اید؟

نونا مایر: «تعدادی حملۀ شخصی دیده شده اما این گونه حملات افزایش نیافته‌اند. ما در پنج کشور اروپایی تحقیق کردیم. بی‌تردید در جوامع یهودی، ترسی نسبت به وجود دیدگاههای ضدیهود در میان پناهجویانی که با اسرائیل مخالفند و به این کشورها پناهنده می‌شوند وجود دارد اما دربارۀ کشور آلمان که شما به آن اشاره کردید، می‌بینید که ۹۲ درصد از اقدامات خشونت‌آمیزی که در سال ۲۰۱۷ میلادی روی داده، به گروههای راست افراطی مرتبط بوده است. بنابراین موضوع پیچیده‌ای است یعنی اگرچه ترس‌هایی وجود دارد اما در حال حاضر هیچ چیزی اثبات نشده است.»

سوفی کلوده: در دیگر کشورهای غرب اروپا وضعیت چگونه است. مثلا در بریتانیا، بلژیک یا دیگر همسایگان؟

نونا مایر: «در همه جا از سال ۲۰۰۰ میلادی به اینسو یعنی زمان انتفاضه دوم، خشونت‌ها علیه یهودیان افزایش یافته و در زمان عملیات نیروهای اسرائیلی در سرزمین‌های اشغالی این خشونتها به اوج رسیده است.»

سوفی کلوده: بنابراین بار دیگر، این انتفاضه است که در سرزمین‌های اروپایی ایفای نقش می‌کند.

نونا مایر: «بله، موضوع اسلامگرایان تروریست و القاعده و اکنون موضوع داعش نیز مطرح است. اما چیز دیگری هم هست که دربارۀ آن صحبت نکردیم و آن رفتارهای یهودستیزانه‌ای است که هر روزه روی می‌دهد مثل شنیدن ناسزا و تحقیر که لزوما هم به پلیس گزارش داده نمی‌شود اما دردناکتر است و زندگی یهودیان را نابود می‌کند.»

سوفی کلوده: کمی هم دربارۀ شرق اروپا صحبت کنیم؛ جایی که یهودستیزی به دلایل تاریخی به گونه‌ای متفاوت دیده می‌شود.

نونا مایر: «در اروپای شرقی، کمونیسم باعث شده که رفتار با یهودیان در سطح رفتارهای دهه ۳۰ باقی بماند. بنابراین چیزی مانند کشورهای دموکراتیک در غرب اروپا در موضوع آگاه سازی یا تلاش برای حفظ خاطرات دیده نمی‌شود. همچنین در آن کشورها راست افراطی عوام‌گرا بشدت قدرت گرفته و بر این اساس به یهودیان مانند موانعی برای رسیدن به آرمانها نگریسته می‌شود. در این باره می‌توان به موضوع جورج سوروس در مجارستان یا بازنویسی تاریخ در لهستان اشاره کرد.»

سوفی کلوده: آیا امروز یهودیان در اروپا اقلیتی هستند که بیش از همه تهدید می‌شوند؟

نونا مایر: «برای پاسخ، باید به تعداد کم یهودیان در اروپا بنگریم. فرانسه بزرگترین جامعه یهودیان اروپا را دارد. شمار یهودیان در این کشور ۵۰۰ هزار نفر است که ۰.۶ درصد از کل جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد و به نسبت تعداد آنها، یهودیان در این جامعه اقلیتی هستند که شمار شکایتهایشان نزد پلیس بیش از دیگر اقلیتها است و باید توجه داشت که تمام حملات نیز گزارش نشده‌اند.»

سوفی کلوده: آیا این اقلیت، بیشتر از بقیه در اروپا انگ می‌خورند؟

نونا مایر: نه، بیشترین انگها در اروپا به جامعه کولی‌ها وارد می‌شود.

INSIDERS | Filming in Berlin

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشانه‌های عملیات تروریستی در حمله با چاقو به فردی در بریتانیا

محمود عباس به دلیل اظهارات «یهودستیزانه‌» پوزش خواست

ادامه حمله به گورستان ها و تهدید مراکز یهودیان آمریکا