Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قوانین جدید کپی رایت چالش جدید برای توسعه غول‌های فضای مجازی

فیس‌بوک
فیس‌بوک Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون امور حقوقی پارلمان اروپا روز چهارشنبه در مورد دستورالعمل جدید حق تکثیر در بازارهای خاص، رای گیری می‌کند.

آگهی

کمیسیون امور حقوقی پارلمان اروپا روز چهارشنبه در مورد دستورالعمل جدید حق تکثیر در بازارهای خاص، رای‌گیری می‌کند.

در حالی که کمیسیون اروپا پیشنهاد خود را در این خصوص سال ۲۰۱۶ میلادی ارائه کرده ولی رای‌گیری در خصوص آن تاکنون چندین بار به تعویق افتاده است.

این موضوع موجب درگرفتن بحث‌هایی میان گروه‌های سیاسی و نهادهای اروپایی شده است.

سازمان‌های مدافع حق تکثیر معتقدند که تجدیدنظر در قوانین کپی‌رایت اتحادیه اروپا در شرایطی که مصرف کنندگان به طور فزاینده‌ای در حال استفاده از محصولات تولیدی هنرمندان و خالقان آثار هستند، بسیار ضروری است. چرا که این روند موجب به چالش کشیده شدن عایدی صاحبان محصولات و آثار هنری و ادبی شده است.

در همین خصوص، ورونیک دسبروس، مدیر تشکل نویسندگان و آهنگسازان اروپایی می‌گوید: «این روزها مشکل اصلی این است که پایگاه‌های اینترنتی همچون یوتیوب، فیس‌بوک، دیلی‌موشن، ویمئو و غیره، عادلانه رفتار نمی‌کنند. آنها در حالی که به مسیر اصلی دسترسی مخاطبان به محصولات فرهنگی بدل شده‌اند، از مفرهای قانون استفاده می‌کنند تا حقوق ناشر را نقض کنند.»

بر همین اساس، ماده ۱۳ دستورالعمل پیشنهادی کمیسیون اروپا تاکید دارد که سیستم‌های عامل شبکه‌های اجتماعی در صورتی‌که مرتکب نسخه برداری مکرر از محصولات فرهنگی تولید شده توسط کاربران شوند، می‌توانند مورد بازخواست قرار گیرند. امری که می‌تواند روند توسعه غول‌های فضای مجازی را محدود کند.

آنا مزگال، مشاور اتحادیه اروپا نیز در مورد ماده ۱۳ دستورالعمل حق تکثیر معتقد است که این ماده بسیار خطرناک است چرا که فضا را برای ارائه تفسیرهای مختلف در مورد عملکرد شبکه‌های اجتماعی باز می‌گذارد و آنها برای گرفتار نشدن در دام این ماده باید تمام محتواهایی را که کاربران آنها ارسال می‌کنند و مالکیت آن به فردی دیگری تعلق دارد، فورا مسدود کنند.

بدین ترتیب تنها چند ساعت مانده به رای‌گیری کمیسیون امور حقوقی پارلمان اروپا به دستورالعمل جدید حق تکثیر، مسائل مورد نگرانی حامیان و منتقدان آن هنوز رفع نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه به عنوان اولین کشور به قانون جدید کپی‌رایت اتحادیه اروپا پیوست

پر تکرارترین واژگان سال ۲۰۱۷ در شبکه‌های اجتماعی

وضع تعرفه واردات خودروهای الکتریکی چینی از جیلی تا تسلا و بی‌ام‌و؛ کمیسیون اروپا نرخ‌ها را اعلام کرد