Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پناهجویان،‌ قربانی اجرا نشدن سیاست مشترک اروپا

پناهجویان،‌ قربانی اجرا نشدن سیاست مشترک اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اختلافات سیاسی و موانع بوروکراتیک، اجرای سیاستی مشترک اروپایی در برابر مهاجرت را ناممکن کرده است.

پس از گدشت ۳ سال از آغاز بحران پناهجویان،‌ اتحادیه اروپا هنوز موفق نشده است که سیاست واحد و منسجمی را در این زمینه اجرا کند. اختلافات سیاسی و موانع بوروکراتیک، اجرای سیاستی منسجم در زمینه مهاجرت را ناممکن کرده است. اروپا باید در این زمینه به حسن نیت و یا عدم حسن نیت کشورهای عضو متکی باشد.

از سال ۲۰۱۵ که تعداد پناهجویان به اوج رسید، تا کنون آلمان بخش عمده پناهجویان را به کشور راه داده است در حالیکه لهستان و مجارستان حتی حاضر نشده اند سهمیه ای را که اتحادیه اروپا برای آنها تعیین کرده بپذیرند.

ایتالیا و یونان شکایت می‌کنند که این دو کشور به خاطر موقعیت جغرافیایی‌شان درگاه ورود پناهجویانی شده‌اند که به دنبال آینده ای بهتر می خواهند به اروپا بیایند. کشورهای دیگری مثل فرانسه در یافتن جایی برای پناهجویانی که از ایتالیا و یونان می آیند کمتر از انتظار، عمل کرده است.

از سوی دیگر بحث مفصلی هم در باره تفاوت بین پناهجوی سیاسی و پناهجوی اقتصادی در جریان است،‌ و اروپا باید برای مواجهه با پدیده جدیدی به نام «مهاجران اقلیمی»‌ نیز خود را آماده کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از نفرت راست افراطی تا استقبال گرم مردم کوهستان از پناهجویان

گزارش والری گوریا از نواحی مرزی در کوههای آلپ،‌‌ بین فرانسه و ایتالیا به‌وضوح نشان می‌دهد که سیاست مهاجرت اروپا به خوبی عمل نمی‌کند. هر ماه ده‌ها پناهجو از گذرگاهی مرزی در این ناحیه می‌گذرند و گاهی جان خود را در مسیرهای باریک کوهستانی به خطر می اندازند تا از ایتالیا به فرانسه بیایند.

هیچ کدام از این دو کشور علاقه ای به این پناهجویان ندارند. در حالیکه گروه راست افراطی فرانسوی موسوم به «نسل هویت طلب»‌ در اینجا کنترل مرز با ایتالیا را به دست گرفته و در آوریل گذشته درخواست مسدود شدن این منطقه را کردند​،‌ عده‌ای از ساکنان مناطق مرزی در خاک فرانسه به‌طور داوطلبانه به پناهجویان کمک می‌کنند و با غذا، محل خواب و لباس به آنها خوشامد می گویند،‌ گرچه ممکن است به خاطرپذیرفتن پناجویان تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

بیشتر بخوانید:

«مشکل اروپا، فقدان چشم‌انداز درازمدت سیاسی است»

در بخش دوم این گزارش، سوفی کلوده،‌ خبرنگار یورونیوز با کارشناس مهاجرت در اروپا از موسسه «ژاک دلور» درباره عدم اجرای سیاستی منسجم در زمینه مهاجرت در اروپا گفتگو کرده است.

از نظر این کارشناس، مشکل اصلی و اولیه سیاست‌های اروپا این است که دید درازمدت وجود ندارد. وی می‌گوید: «امروز کشورهای عضو اتحادیه اروپا نسبت به وضعیتی که پیش آمده واکنش نشان می دهند، بی اینکه راه هایی برای اجرای سیاست‌ها و اقداماتشان و رسیدن به نتایج مورد نظر در ۱۵ یا ۲۰ یا ۲۵ سال آینده در نظر بگیرند.»

او همچنین از اختلاف نظری که بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه بازبینی «توافق دوبلین»‌ وجود دارد،‌ انتقاد می‌کند و می‌گوید:‌ «در نشست آتی شورای اروپا که در ماه ژوئن برگزار می شود باید مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مربوط به اصلاحات توافق دوبلین ارائه شود. اما در حال حاضر با بن بست روبرو هستیم که دلیلش این است که بین کشورهایی که خواهان همبستگی بیشتر برای مسئله مهاجرت هستند، و کشورهایی که از همبستگی بیشتر امتناع می کنند، اتفاق نظر وجود ندارد. در حالیکه مبنای «توافق دوبلین»‌ همین همبستگی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو افغان و یک بریتانیایی به جرم تلاش برای عبور خطرناک پناهجویان از دریا محکوم شدند

اسپانیا به کشتی حامل ۶۲۹ پناهجوی آفریقایی اجازه پهلوگیری می دهد

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت