Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسپانیا به کشتی حامل ۶۲۹ پناهجوی آفریقایی اجازه پهلوگیری می دهد

سرگردانی پناهجویان کشتی «Aquarius»
سرگردانی پناهجویان کشتی «Aquarius» Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا از مقامات ایتالیایی و مالت خواست تا نسبت به محافظت از جان بیش از ۶۰۰ مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه تعهد بیشتری از خود نشان دهند.

آگهی

دولت اسپانیا اعلام کرد که این کشور به یک کشتی حامل بیش از ۶۰۰ پناهجو اجازه پهلوگیری خواهد داد.

ایتالیا و مالت به این کشتی اجازه پهلوگیری در کشورشان را نداده بودند. کمیسیون اروپا از مقامات ایتالیایی و مالت خواسته بود تا نسبت به محافظت از جان بیش از ۶۰۰ مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه تعهد بیشتری از خود نشان دهند.

دولت ایتالیا روز یکشنبه بنادر خود را به روی کشتی «Aquarius» حامل ۶۲۹ مهاجرِ نجات داده شده از امواج مدیترانه بست. رم اعلام کرد که از این به بعد کشور مالت باید به جای ایتالیا پذیرای مهاجران باشد. اما دولت مالت نیز از پذیرش این کشتی امتناع کرد.

بدین ترتیب این ۶۲۹ مهاجر که توسط پزشکان بدون مرز و در جریان چندین عملیات نجات از غرق شدن در دریای مدیترانه نجات یافته بودند، همچنان در این دریا سرگردان مانده‌اند. بنابر اعلام این نهاد بین‌المللی ذخیره غذایی این کشتی تنها تا یک روز دیگر کفاف تغذیه پناهجویان ساکن آن را می‌دهد.

بیشتر بخوانید:ویدئوی اختصاصی یورونیوز از درون کشتی سرگردان حامل مهاجران در دریای مدیترانه

در واکنش به امتناع دولت‌های ایتالیا از پذیرش این مهاجران، مارگارتیت شینس، سخنگوی کمیسیون اروپا در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «در چنین شرایطی اولویت اصلی مقامات ایتالیایی و مالت باید حصول اطمینان از حفظ سلامت این افراد باشد.»

سخنگوی کمیسیون اروپا سپس از دو طرف خواست تا ضمن پایبندی به قطعنامه‌های بین‌المللی در اسرع وقت نسبت به نجات این مهاجران از سرگردانی در دریای مدیترانه اقدام کنند.

در همین حال آژانس پناهجویان سازمان ملل روز دوشنبه از مقامات ایتالیا و مالت خواست تا هر چه زوتر با پهلوگیری این کشتی که حامل بیش از ۱۰۰ کودک است، موافقت کنند.

همچنین وینسنت کوشتل، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در مدیترانه مرکزی نیز اعلام کرد که فعلا جان مردم در خطر است و باید برای رفع این خطر اقدام عملی صورت گیرد و جای بحث هایی مثل این که کدام کشور مسئول اصلی پذیرش آنهاست، اکنون نیست.

بیشتر بخوانید:

دولت ایتالیا مدعی است از این به بعد مالت باید پذیرای این مهاجران باشد. از سوی دیگر دولت مالت نیز با رد این درخواست گفته است جایی که این کشتی مهاجران را نجات داده بیشتر به سواحل ایتالیا نزدیک است و قانونا ایتالیا موظف است که آنها را در خاک خود بپذیرد.

ایتالیا نیز در پی آغاز دوره وزارت کشور ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست‌گرای افراطی این کشور، نسبت به پذیرش پناهجویان خارجی موضع تدافعی سختی اعمال کرده است.

البته مطابق قانون اتحادیه اروپا، اولین کشور امن ملزم به پذیرش درخواست پناهجویان است، اما کشورهای خط مقدم مانند ایتالیا و مالت نیز معتقدند که بار مسئولیت ورود و پذیرش پناهجویان را باید مجموعه اروپا مشترکا بر دوش بکشند.

طی پنج سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر از آفریقا با قایق خود را به ایتالیا رسانده و از آنجا رهسپار اروپای غربی شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پناهجویان،‌ قربانی اجرا نشدن سیاست مشترک اروپا

پلیس فرانسه تخلیه بزرگترین اردوگاه پناهجویان در پاریس را آغاز کرد

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند