موگرینی: برجام همواره کننده صلح در خاورمیانه است

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
موگرینی: برجام همواره کننده صلح در خاورمیانه است

جواد ظریف وزیر خارجه ایران در ادامه رایزنی های خود که از روز یکشنبه از چین آغاز شده بود به بروکسل آمد تا با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا و سه وزیر خارجه کشورهای اروپایی امضاکننده برجام جلسه مشترک داشته باشد. درپایان این جلسه فدریکا موگرینی تاکید کرد که اتحادیه اروپا بر حفظ برجام مصمم است و به هیچ وجه به پروتکل الحاقی و یا مذاکره با شروط جدید با ایران فکر نمی کند. خانم موگرینی همچنین تاکید کرد که توافق هسته ای با ایران تنها عامل حفظ پایداری و صلح در خاورمیانه و نه خلاف آن است. 

اما دلیل اصلی اروپا برای ماندن در برجام چیست؟ آیا تنها منافع اقتصادی است یا آنطور که رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون می گوید اروپا می خواهد تعادل قوا با ایالات متحده حفظ شود.

در این باره استیون بلاکمنز، پژوهشگر موسسه مطالعات اروپایی، سپز ، به یورونیوز می گوید: « رسیدن به برجام یکی از موفقیت های دیپلماتیک قرون معاصر برای اروپایی ها است. به همین خاطر اتحادیه اروپا می خواهد آنرا به هر قیمتی حفظ کند. ثانیا اتحادیه اروپا به قوانین بین المللی و منشورهایی که به آنها اعتقاد دارد ناگزیر است پایبند بماند به همین دلیل نمی تواند برجام را زیر پا بگذارد. ثالثا اروپا منافع اقتصادی با ارزشی در ایران دارد و باید بتواند این منافع تا آنجا که امکان دارد حفظ کند.»

به گفته یکی از مقامات اروپایی، در نشست سران رهبران اروپایی در بلغارستان که چهارشنبه و پنج شنبه برگزار می شود حفظ برجام و گفتگو درباره آن در اولویت خواهد بود که البته به نظر نمی رسد که بیانیه ای پس از این جلسه در این باره منتشر شود.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور