Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اروپا پیشگام در ساخت قوی‌ترین لیزر جهان

اروپا پیشگام در ساخت قوی‌ترین لیزر جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این مرکز به همراه دو مرکز دیگر در رومانی و در مجارستان از قوی ترین مراکز ساخت لیزر در جهان است که در علوم،‌ صنایع و پزشکی کاربرد دارد.

بزرگترین مرکز ساخت لیزر در اروپا در جمهوری چک قرار دارد. این مرکز موسوم به «زیرساختار تولید پرتو پرتوان» به همراه دو مرکز دیگر یکی در رومانی و دیگری در مجارستان بخشی از استراتژی اروپا برای ساخت قوی ترین لیزر جهان است.

بودجه این مرکز فوق العاده مدرن، ۲۶۶ میلیارد یورو است که ۸۵ درصد آن را صندوق ساختاری و سرمایه گذاری اتحادیه اروپا تامین می‌کند.

درهای این مرکز فقط به روی محققان و دانشگاهیان و همینطور شرکت‌های خصوصی باز است تا به‌طور رایگان پژوهش‌های خود را در این مرکز به انجام برسانند.

جرج کورن یک از محققان ارشد مرکز در پراگ می‌گوید: «در وهله اول تأسیسات ما تأسیساتی علمی است که در آن تحقیقات بنیادی انجام می شود. شرح وظایف ما در زمینه های مختلف معلوم است و در مجموع ما به خانواده علوم فوتونی تعلق داریم. ما فوتون تولید می کنیم که مثل ذره است و آن را برای کارهای مختلف به کار می بریم. برای همه دانشمندان و کاربران دیگر یک راه مشخص کرده ایم که بتوانند پیشنهادهای خود را به ما ارائه کنند. این پیشنهادها را همتایان آنها بررسی و برحسب کیفیت کار رتبه بندی می کنند و بسته به کاری که می خواهند انجام دهند، وقت استفاده از لیزر یا «وقت حضور» برایشان تعیین می کنند. برای حق استفاده از این دستگاه ها هیچ پولی از آنها نمی‌گیریم و آنها می توانند پژوهش‌شان را (بدون صرف هزینه اضافی) انجام دهند.»

به کانال تلگرام یورنیوز فارسی بپیوندید

وزن فلز به کار رفته در ساختمان ۱۰ برابر فلز برج ایفل است

بیش از ۳۰۰ دانشمند، فیزیکدان و مهندس از سراسر اروپا در این مرکز برای ساختن قوی‌ترین لیزر جهان همکاری‌ می‌کنند. در این مرکز لیزرهایی با توان پتاوات ساخته می‌شود.

جرج کورن در این‌باره می‌گوید: «سه لیزر خیلی جالب داریم داریم و لیزر سوم که قرار است سال آینده آماده شود و شروع به کارکند لیزری ۱۰ پتاواتی است که فعلا در هیچ کجای دنیا نظیر ندارد.»

توان۱۰ پتا وات بالاترین توان فناوری لیزر است که تاکنون ساخته شده است. محقق ارشد مرکز ساخت پرتو پرتوان»‌ در پراگ می افزاید: «در این ساختمان ۳۵ هزار تن بتون به کار رفته است و همینطور ده هزار تن فلز که بیشتر از فلزی است که برای ساختن برج ایفل به کار برده شد. این ساختمان که در آن تحقیقاتمان را انجام می دهیم خیلی محکم است. موادی که برای کارمان لازم داریم کم کم می رسد و لیزرها آماده می شود. ارتباط ما با شبکه و کاربران برقرار شده است و هر روز بیشتر از روز قبل می توانیم به کارمان افتخار کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند

اروپا بزرگترین مرکز ساخت لیزر را در پراگ می‌سازد

آینده غذا؛ حسگری که ویتامین‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات را در لحظه اندازه‌گیری می‌کند