Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اروپا بزرگترین مرکز ساخت لیزر را در پراگ می‌سازد

با همکاری The European Commission
اروپا بزرگترین مرکز ساخت لیزر را در پراگ می‌سازد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در یکی از ساختمان ها لیزر با توان۱۰ پتا وات ساخته می‌شود

تحقیقات لیزر و فیزیک اپتیک در جمهوری چک از قدمتی طولانی برخوردار است. مهم‌ترین مرکز فوق مدرن ساخت لیزر هم در پراگ،‌ پایتخت این کشور قرار دارد.

این مرکز موسوم به «زیرساختار تولید پرتو پرتوان» همراه دو مرکز دیگر یکی در رومانی و دیگری در مجارستان بخشی از استراتژی اروپا برای ساخت قوی ترین لیزر جهان است.

سرمایه‌گذاری در فیزیک هسته‌ای یکی از طرح‌های صندوق‌های ساختاری سرمایه گذاری اروپا است. این مرکز قصد دارد به بزرگترین مرکز ساخت لیزر در جهان تبدیل شود.

در این مرکز لیزرهایی با توان پتاوات ساخته می‌شود که در علوم،‌ صنایع و پزشکی کاربرد دارد. بودجه این طرح را صندوق‌ ساختاری و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا تامین می‌کند.

مرکز «زیرساخت تولید نور پرتوان» در چک اولین طرح صندوق‌ ساختاری و سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپاست که تمام کشورهای جدید عضو اتحادیه اروپا در آن مشارکت می‌کنند.

کاربردهای لیزر با توان بالا در علوم، صنایع و پزشکی است.

بیش از ۳۰۰ دانشمند، فیزیکدان و مهندس از سراسر اروپا در این مرکز برای ساختن قوی ترین لیزر جهان همکاری‌ می‌کنند. ۸۵ درصد از هزینه این پروژه اروپایی را صندوق انسجام اتحادیه اروپا تامین می‌کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بدریخ راس،‌ محقق ارشد فناوری لیزر درباره این مرکز می‌گوید:‌ «اینجا یک ساختمان داریم که در آن دو لیزر قرار دارد. در یکی لیزر با توان یک پتا وات و در دیگری لیزر با توان۱۰ پتا وات ساخته می‌شود که بالاترین توان فناوری لیزر است که تاکنون ساخته شده است.»

به رسانه‌ها اجازه فیلمبرداری از بعضی از تجهیزات این مرکز داده نمی‌شود. اما در دراز مدت محققان، دانشگاهیان و شرکت های خصوصی در دراز مدت می‌توانند از امکانات این مرکز تقریباً به رایگان، برای انجام تحقیقات استفاده می کنند.

دنیل مارگارون،‌ مدیر بخش تحقیقات مرکز ساخت لیزپر می‌گوید: «ما مشغول توسعه فناوری نوین برای سرعت بخشیدن به یون‌ها با پرتوهای لیزری هستیم. این روش قرار است به صرفه تر از روش‌های کنونی شتاب دهنده به یون باشد و کاربرد بالقوه آن در پزشکی برای درمان تومور است. امیدواریم تا ۱۰ الی ۲۰ سال آینده مورد استفاده قرار بگیرد.»

بیشتر بخوانید: کمیسر علوم و تحقیقات اروپا‌: کارت برنده ما سرمایه‌گذاری در علوم پایه است

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

ساخت قدرتمند‌ترین لیزر جهان در رومانی؛ فناوری انقلابی رکورد می‌شکند؟

اروپا پیشگام در ساخت قوی‌ترین لیزر جهان