Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اینترنت عامل افزایش قاچاق سلاح گرم در اروپا

اینترنت عامل افزایش قاچاق سلاح گرم در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین گزارش کمیسیون اروپا نشان می دهد که خرید و فروش سلاح گرم در اروپا در یک دهه اخیر بین گروه های تبهکار و تروریست افزایش بی سابقه ای داشته است. بروکسل، مقر اتحادیه اروپا یکی از بهشت های موعود قاچاق سلاح است.

آگهی

آمار فروش سلاح های گرم غیرقانونی در اروپا درسال های اخیر با افزایش بی سابقه ای مواجه شده است. به این ترتیب گروه های تروریستی به آسان ترین شکل ممکن در این سال ها توانسته اند به سلاح های گرم دست پیداکنند.

کمیسیون اروپا در آخرین مطالعات هشدار داده است که خرید و فروش اسلحه در اروپا به حدی است که به یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک بین گروه های تروریستی و باندهای تبهکار در قاره سبز رسیده ایم. در گزارش کمیسیون اروپا می خوانیم که قوانینی که در دهه های گذشته مانع از خرید و فروش سلاح گرم در اروپا می شد در سال های اخیر با توجه به گسترش شبکه های اینترنتی زیرزمینی دیگر توانایی سابق را ندارد. همچنین در این گزارش می خوانیم که آسانی خرید و فروش سلاح گرم بنوعی باعث افزایش گروه های تبهکار در قاره سبز شده است.

بلژیک یکی از مهم ترین بهشت های خرید و فروش اسلحه در اروپا است. احمدی کولیبالی، عامل حمله تروریستی سوپرمارکت هیپرکاشر، مخصوص یهودیان، سلاح اسکورپیون ساخت جمهوری چک را در بروکسل خریداری کرده بود. شریف و سعید کواشی، دو برادری که به دفتر شارلی هبدو حمله و ۱۲ نفر را کشته بودند سلاح های خود را در پایانه میدی بروکسل به قیمت ۳۸۰۰ یورو خریداری کرده بودند.

بیشتر بخوانید: پیامد آزادی حمل اسلحه در آمریکا: ۵۲۱ تیراندازی در ۴۷۷ روز

بسیاری از گروه های تبهکار و تروریست با ارائه بیت کوین در دارک نت ها سلاح های گرم را در بلژیک دریافت کرده اند. در ماه های اخیر در بلژیک محموله های مهم سلاح های گرمی که در جنگ اوکراین استفاده شده بود ضبط و ثبت شد. شهر لی یژ بلژیک یکی از مهم ترین مراکز تولید سلاح های گرم در اروپا است.

قاچاق سلاح گرم توسط گروه های تبهکار سازمان یافته عمدتا در منطقه بالکان غربی انجام می گیرد. کشورهای این منطقه عضو اتحادیه اروپا نیستند. بخش بزرگ دیگری از این قاچاق از طریق تبهکاران و گروه های سازمان یافته روس است. در گزارش های متعددی که توسط سازمان های اطلاعاتی کشورهای فرانسه، ایتالیا، مالت و اسلواکی منتشر شده است بخش مهم دیگری از قاچاق سلاح بین گروه های تبهکار اروپایی و شمال آفریقا خصوصا از طریق مصر انجام می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنفرانس جهانی وب؛ چالش ها و نوآوری حوزه بازیابی اطلاعات با استفاده از بُعد زمان

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟