Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«داعش راهی به جز حمایت از اسد برای مسیحیان سوری باقی نگذاشته است»

«داعش راهی به جز حمایت از اسد برای مسیحیان سوری باقی نگذاشته است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعداد مسیحیان سوریه طی جنگ داخلی به نصف تقلیل یافته است. یورونیوز با دو تن از مسیحیان سوری گفتگو کرده است.

آگهی

پیش از جنگ داخلی در سوریه، این کشور بهشت مسیحیان خاورمیانه بود. نزدیک به ۱۸ میلیون مسیحی در این کشور زندگی می کردند امروز تعداد مسیحیان سوریه به نصف تقلیل یافته است. مسیحیان سوری نه تنها بارها قربانی حملات داعش شده اند بلکه می گویند بیشترین تهدیدها را از سوی گروه های مخالف اسد و اسلام گرایان افراطی دریافت می کنند. تهدید ها تنها جانی و مالی نیستند. بسیاری از مسیحیان سوری از فرستادن فرزندان خود به مدارس محروم می شوند.

کارن تادووسیان، رئیس کمیته ارامنه بلژیک می گوید: «مسیحیان اولین قربانیان اسلام گرایان در این سال ها بوده اند. دلیل آن هم واضح است اسلام گرایان افراطی آنها را محارب می دانند. یک قرن پیش ارامنه در ۱۹۱۵ از سوی عثمانی ها نسل کشی را تجربه کرده اند. آن موقع هم تنها دلیل کشتار تفاوت دین و مذهب بود.»

بیشتر بخوانید: سلاح‌های داعش از کجا تامین می‌شد؟

بی دلیل نیست که بسیاری از مسیحیانی که در سوریه مانده اند از حامیان دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند. تبلیغات فراوانی در حمایت از اسد از سوی مسیحیان سوری می شود. پیتر پطروسیان کشیش مسیحی و زاده حلب سوریه است.

او به یورونیوز می گوید: «مسیحیان سوریه حامی دولت این کشور هستند. ما می خواهیم کشورمان را همان گونه که قبلا بوده نگاه داریم. مسیحیان سوریه برای صلح و علیه جنگ داخلی سوریه هستند. ما با دولت سوریه همکاری می کنیم تا دوباره بتوانیم ثبات و صلح را به کشور بازگردانیم.»

البته مسیحیان سوری بر این باور هستند که دولت اسد ناگزیر است به دموکراسی بیشتر تن دهد. اما این سوری ها هستند که می توانند سرنوشت خود را در دست بگیرند نه جنگجویان و اسلام گرایان خارجی. به گفته این کشیش ارتدکس مسلما مردمی که خواستار تغییرات دموکراتیک هفت سال پیش بودند هیچ گاه خواستار جنگ داخلی و تجزیه سوریه نشدند. اما جنگجویان خارجی این موضوع را به آنها تحمیل کردند. هزاران نفر در این هفت سال کشته شدند. شهرها کاملا در آتش سوختند و نهایتا کشورهای دیگر برای سوریه تصمیم می گیرند و همین این ها به گفته آقای پطروسیان نشان از یک شکست بزرگ برای مردم سوریه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود گروهی از مسیحیان ارمنی ایران به آمریکا پس از ماه‌ها انتظار

سپاه پاسداران تجهیز موشکی حوثی‌ها را تکذیب کرد

حزب الله، قهرمان بازی رایانه‌ای «دفاع مقدس» در مقابل نیروهای مخالف بشار اسد