Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حزب الله، قهرمان بازی رایانه‌ای «دفاع مقدس» در مقابل نیروهای مخالف بشار اسد

حزب الله، قهرمان بازی رایانه‌ای «دفاع مقدس» در مقابل نیروهای مخالف بشار اسد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازی در حرم زینب کبری شروع می‌شود. احمد، زائری است که با مواجه شدن با نیروهای «تکفیری» که به حرم حمله می‌کنند، تصمیم می‌گیرد اسلحه به دست بگیرد و از حرم دفاع کند.

آگهی

حزب الله لبنان با شبیه‌سازی رایانه‌ای جنگ علیه داعش بازی سه بعدی را طراحی و به بازار ارائه کرده است. هدف از طراحی این بازی رایانه‌ای ایجاد انگیزه در میان اعضای این حزب است.

بازی رایانه‌ای «دفاع مقدس» راوی جنگ ۵ ساله علیه نیروهای داعش در کنار نیروهای طرفدار بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است. در واقع روایت حزب الله لبنان از جنگ در سوریه است. یکی از طراحان این بازی «حسن علم» به روزنامه فرانسوی لوموند می‌گوید که دنیای این بازی دنیای داستان و تخیل نیست و «مکان‌‌ها و اتفاق‌ها بر اساس واقعیت طراحی شده است». البته «دفاع مقدس» هیچ اشاره‌ای به چگونگی شروع جنگ داخلی سوریه نمی‌کند و تنها جنگ در مقابل نیروهای داعش روایت می‌شود.

در دنیای «دفاع مقدس»

بازی در حرم زینب کبری شروع می‌شود. احمد، زائری است که با مواجه شدن با نیروهای «تکفیری» که به حرم حمله می‌کند، تصمیم می‌گیرد اسلحه دست بگیرد و از حرم دفاع کند. حزب الله از کلمه «تکفیری» برای نام بردن از تمام نیروهایی که در مقابل بشار اسد می جنگند، استفاده ‌می‌کند. گروه شیعه حزب الله از سال ۲۰۱۳ به صورت رسمی حضور خود را در کنار نیروهای طرفدار بشار اسد به منظور جنگ برای حفاظت از حرم اعلام کرده‌است.

در دنیای بازی «دفاع مقدس» جنگ در سوریه و مرزهای لبنان در حال انجام است و بازی‌کن قرار است مغزهای متفکر «حملات تروریستی» که در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ در لبنان اتفاق افتاد، را نابود کند. اما قبل از آن باید در شهر «قوصیر» لبنان نیز جنگ کند. شهر قوصیر در واقعیت اولین پیروزی استراتژیک نیروهای حزب الله در سال ۲۰۱۳ بوده است.

البته این اولین بار نیست که نیروهای حزب الله جنگ را «بازی» می‌کنند. جنگ حزب‌الله علیه نیروهای اسرائیلی (۱۹۷۸-۲۰۰۰) پیش از این به صورت بازی رایانه‌ای و کتابی به نام «الغالیبون» انتشار یافته است.

«حسن علم» می‌افزاید: «کنار گذاشتن بازی بسیار سخت است. حالا تصور کن در زندگی واقعی و در میدان جنگ چگونه است».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایشگاه بازی‌های رایانه ‌ای آلمان: «همه جا بازی کن»

«داعش راهی به جز حمایت از اسد برای مسیحیان سوری باقی نگذاشته است»

بازی GTA 5 پرسودترین سرگرمی تاریخ شد