برکسیت؛ توافق کمیسیون اروپا و بریتانیا بر سر دوران انتقالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برکسیت؛ توافق کمیسیون اروپا و بریتانیا بر سر دوران انتقالی

اتحادیه اروپا و بریتانیا به توافق رسیدند تا دوران انتقالی برکسیت یکسال و نه ماه باشد. یعنی تا نزدیک به کمتر از دو سال دیگر بریتانیا زمان دارد که بتواند کامل از اتحادیه اروپا بیرون بیاید.

میشل بارنیه، کمیسر ارشد مذاکرات برکسیت در این باره می گوید این توافق یک گام مهم در مذکرات است. ما هنوز به پایان ماجرا نرسیده ایم اما این توافق فرصت زیادی به بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می دهد.

شماری از مسئولان اروپایی تاکید می‌کنند که بریتانیا تا پیش از جدایی از اتحادیه اروپا باید به تمامی قوانین این اتحادیه، حتی در صورت اعمال تغییراتی در آنها، احترام بگذارد. این در حالیست که بریتانیا عملا حق رای دادن درباره قوانین اروپایی را نخواهد داشت. دوران گذار که طبق توافق میان دو طرف دو سال طول خواهد کشید، می‌تواند تمدید شود. تمدید دوران گذار برای رسیدن به توافق‌های تجاری در نظر گرفته خواهد شد.

موضوع مهم دیگری که همچنان بدون پاسخ باقی مانده است مرزهای ایرلند شمالی با همسایه جنوبی، جمهوری ایرلندی است که یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. امروز مرز کنترل شده ای بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود ندارد اما بدلیل این که ایرلند شمالی بخشی از خاک بریتانیا محسوب می شود باید راهکاری در این زمینه پیدا شود.

تاریخ نهایی جدایی کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا مارس سال ۲۰۱۹ میلادی است. به این ترتیب در پی این توافق جدید این کشور برای تطبیق خود با شرایط جدایی بیش از یکسال و نیم دیگر زمان خواهد داشت.

بریتانیا همواره می تواند در صورت عدم موافقت با برکسیت در هشت سال آینده نسبت به مفاد آن به دادگاه عالی اروپا شکایت کند. به نظر می رسد دست کم دو تا سه سال برای اینکه بریتانیا تمام حق رای در نهادهای اروپایی را از دست می دهد طول بکشد. به این ترتیب تا دو سال آینده همچنان این کشور در کنار ۲۷ عضو اتحادیه در استراتژی‌های اروپایی شرکت خواهد کرد. اینکه بعد از جدایی کامل تکلیف رابطه اتحادیه اروپا و بریتانیا چه خواهد شد مساله‌ای دیگر است.