Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنجال انتصاب در کادر رهبری کمیسیون اروپا: کار به پارلمان اروپا کشید

مارتین سلمایر، دبیر کل کمیسیون اروپا
مارتین سلمایر، دبیر کل کمیسیون اروپا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این انتصاب غیر قانونی نیست، اما منتقدان می‌گویند این فرد به دلیل نزدیکی به ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به این سمت گمارده شده است.

آگهی

جنجال بر سر انتصاب یکی از کارکنان عالی رتبه اتحادیه اروپا به سمت دبیر کلی کمیسیون به پارلمان اروپا کشید.

برخی منتقدان انتصاب مارتین سلمایر به عنوان دبیر کل کمیسیون اروپا، تلاش دارند تا این پرونده را در پارلمان اروپا مطرح کنند. این انتصاب غیر قانونی نیست، اما منتقدان می‌گویند این فرد به دلیل نزدیکی به ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا به این سمت گمارده شده است. گفته می‌شود اعلام انتصاب سلمایر پیش از نشست قبلی کمیسیون در دستور کار نبوده و کمیسرهای اروپایی در معرض عمل انجام شده قرار گرفته‌اند.

اسون گیگولد، نماینده حزب سبزها در پارلمان اروپا در این زمینه گفت: «کمیسرهایی که باید در مورد انتصابی به این اهمیت اظهار نظر کنند، پیش از جلسه نمی‌دانستند که این موضوع در دستور کار است. انتصاب در دستور کار نبود و این امر طبیعی نیست. کمیسرها حتی فرصت این را نداشته‌اند که پیش از جلسه به طور غیر رسمی در مورد مناسب‌ترین نامزد برای این پست گفتگو کنند.»

مارتین سلمایر که تا پیش از این مدیر دفتر ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا بود، کار خود را از امروز پنجشنبه ۱۰ اسفند در سمت جدید آغاز کرد.

سلمایر آلمانی در سال ۲۰۱۴ کارزاری را به نفع ژان کلود یونکر تشکیل داد که منجر به پیروزی این سیاستمدار لوکزامبورگی و به قدرت رسیدنش در صدر کمیسون اتحادیه اروپا شد.

نفوذ بالای این فرد در کادر رهبری اتحادیه اروپا پیش از این هم اعتراضات و انتقادات رسانه‌ای را برانگیخته بود. روزنامه چپگرای لیبراسیون، چاپ پاریس به شدت از معرفی سلمایر به سمت دبیر کلی کمیسیون انتقاد کرده و آن را «کودتا» نامیده بود.

لیبراسیون همچنین ژان کلود یونکر را متهم کرده بود که با «تبانی و توطئه» و «با کمک گروهی از اطرافیانش»، از قوانین تخطی کرده و فرد نزدیک به خودش را مستقیماً به این سمت مهم گماشته است.

بیشتر بخوانید: شائبه توطئه و بازی قدرت در کادر رهبری اتحادیه اروپا

ژان کاترومر، خبرنگار روزنامه لیبراسیون که کارزاری را علیه این انتصاب به راه انداخته می‌گوید: «این پست قاعدتاً باید به یک فرانسوی می‌رسید. از شما چه پنهان که در پاریس، همه اتفاقی که افتاده خشمگین هستند. در برلین هم همین طور، زیرا صدر اعظم آلمان به امانوئل ماکرون قول داده بود که یک فرانسوی به این سمت منصوب می‌شود. بنابراین دست دخالت دولت‌ها در کار نیست، بلکه تنها جاه طلبی فردی یک نفر است که اینجا از حد گذشته است.»

هنوز کسی از سقف جاه طلبی سلمایر چیزی نمی‌داند، اما معروف است که او طرفدار حفظ اتحادیه اروپا و مخالف برکسیت است بدون آنکه به محوریت آلمان در اتحادیه باور داشته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شائبه توطئه و بازی قدرت در کادر رهبری اتحادیه اروپا

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها