Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شائبه توطئه و بازی قدرت در کادر رهبری اتحادیه اروپا

شائبه توطئه و بازی قدرت در کادر رهبری اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه چپگرای لیبراسیون، چاپ پاریس به شدت از معرفی سلمایر به سمت دبیر کلی کمیسیون انتقاد کرده و آن را «کودتا» نامید.

آگهی

اعلام انتصاب یکی از کارکنان عالی رتبه کمیسیون اروپا به سمت دبیر کلی جنجال آفرین شد. مارتین سلمایر که تا پیش از این مدیر دفتر ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا بود، قرار است از اول ماه مارس آینده کار خود را در سمت جدید آغاز کند.

سلمایر آلمانی یکی از کارمندان بسیار نزدیک به یونکر بوده و در تصاویر زیادی به همراه او دیده می‌شود. او در سال ۲۰۱۴ کارزاری را به نفع ژان کلود یونکر تشکیل داد که منجر به پیروزی این سیاستمدار لوکزامبورگی و به قدرت رسیدنش در صدر کمیسون اتحادیه اروپا شد.

نفوذ بالای این فرد در کادر رهبری اتحادیه اروپا از هم‌اکنون اعتراضات و انتقادات رسانه‌ای را برانگیخته است. روزنامه چپگرای لیبراسیون، چاپ پاریس به شدت از معرفی سلمایر به سمت دبیر کلی کمیسیون انتقاد کرده و آن را «کودتا» نامید. لیبراسیون با یادآوری اینکه دبیر کل کمیسیون بالاترین مقام اجرایی این نهاد اروپایی پس از رئیس است، نوشت که انتصاب این فرد به چنین سمتی خلاف روند اداری و قانونی اتحادیه بوده است.

لیبراسیون هم چنین با ذکر اینکه برای مقام دبیر کلی قاعدتاً باید افرادی از طریق آگهی و آزمون سخت استخدامی و با واجد بودن شرایطی بسیار مهم معرفی شوند، ژان کلود یونکر را متهم می‌کند که با تبانی و توطئه و با کمک گروهی از اطرافیانش، از قوانین تخطی کرده و فرد نزدیک به خودش را مستقیماً به این سمت مهم گماشته است.

یورکی کاتاینن، نایب رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه در پاسخ به ژان کاترومر، خبرنگار روزنامه لیبراسیون که از او پرسیده بود لیست نامزدهای این پست کجاست، گفت که این مورد مربوط به گذشته بوده و تمام مراحل را گذرانده است. وی در واکنش به اصرار خبرنگار فرانسوی، به او گفت که همچون روبسپیر، شخصیت معروف انقلاب کبیر فرانسه سخنرانی می‌کند.

هنوز کسی از سقف جاه طلبی سلمایر چیزی نمی‌داند، اما معروف است که او طرفدار حفظ اتحادیه اروپا و مخالف برکسیت است بدون آنکه به محوریت آلمان در اتحادیه باور داشته باشد.

** به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال انتصاب در کادر رهبری کمیسیون اروپا: کار به پارلمان اروپا کشید

از مهاجرت تا ترکیه؛ شش محور اصلی سخنرانی یونکر

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا