نگرانی های پارلمان اتحادیه اروپا از تشدید نفوذ رسانه های روسیه

نگرانی های پارلمان اتحادیه اروپا از تشدید نفوذ رسانه های روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از محورهای اصلی بحث و گفتگوهای نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه افزایش قدرت رسانه ای روسیه در اروپا بود.

آگهی

چهارشنبه پارلمان اتحادیه اروپا در استراسبورگ میزبان یکی از مهمترین مناظرات نمایندگان درباره نفوذ روسیه در بخش رسانه ای در قاره سبز بود. اکثریت نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا حامی طرح هایی برای کاهش قدرت و نفوذ رسانه های روس در اروپا هستند. یکی از مهم ترین نمونه های این نفوذ به گفته این نمایندگان بازگشایی دفاتر مختلف رسانه های عمده روس در پایتخت های اروپایی و به زبانهای اصلی از جمله انگلیسی و فرانسوی است. 

رسانه های وابسته به کاخ کرملین در سالهای اخیر نفوذ زیادی در اروپا پیدا کرده اند. نمونه بارز آن شبکه راشاتودی و اسپوتنیک است که مانند دو رسانه وابسته به دولت وکنگره ایالات متحده، صدای آمریکا و رادیو اروپای آزاد در اروپا گسترش یافته اند. در همین رابطه محور یکی از مهمترین بحث های پارلمان اروپا روز چهارشنبه درباره نفوذ روزافزون رسانه های روس وابسته به کرملین بود. برخی از نمایندگان پارلمان نسبت به افزایش قدرت رسانه ای روسیه در اروپا ابراز نگرانی کردند.

ربکا هارمز، نماینده سبزهای پارلمان اروپا گفت: « تنها راه برای کاهش نفوذ روسیه اعطای استقلال و آزادی بیشتر به خبرنگاران و شهروندان اروپایی است. آنها باید بتوانند آزادانه نقد کنند و مطلب بنویسند.» البته برخی از نمایندگان راست گرای افراطی پارلمان اروپا گسترش قدرت رسانه ای روسیه در اروپا را توهم توطئه نامیدند و اعلام کردند حضور رسانه های روس در اروپا به گسترش آرا و افکار متفاوت و دگرگون کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: اتحادیه اروپا تحریم های روسیه را تمدید کرد

دیوید کوبورن، نماینده حزب استقلال بریتانیا، یوکیپ، یکی از کسانی بود که اعلام کرد ترس و واهمه او از پروپاگاندای اروپایی ضدروس بسیار بیشتر از آن چیزی است که برخی نمایندگان نفوذ روزافزون روسیه در اروپا می نامند. به گفته این نماینده حامی برکسیت رسانه های روس مطالب و اخباری را منتشر می کنند که رسانه های بزرگ دیگری چون بی بی سی کمتر به آنها توجه می کنند. به گفته آقای کوبورن، حضور رسانه های روس در اروپا باعث چندصدایی در اروپا خواهد بود و تحلیلهای مختلف رسانه ها از حالت یکنواخت خارج خواهند شد.

در اولین روزهای سال جدید میلادی کمیسیون اتحادیه اروپا از کارشناسان و نخبگان شبکه های اجتماعی دعوت کرد برای بررسی عملکرد رسانه هایی که خبرهای خلاف واقع منتشر می کنند. اتحادیه اروپا قصد دارد کنترل بیشتری روی رسانه های داشته باشد که به گفته این تحلیلگران خبرهای غیرواقعی منتشر می کنند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون: بریتانیا خواهان روابط بهتری با روسیه است

کرملین: روسیه منشاء آلودگی‌های رادیواکتیو در اروپا نیست

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند