Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بوریس جانسون: بریتانیا خواهان روابط بهتری با روسیه است

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov meets with British Foreign Secretary
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov meets with British Foreign Secretary Copyright REUTERS/Maxim Shemetov
Copyright REUTERS/Maxim Shemetov
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون می‌گوید برای امنیت بین‌الملل، حیاتی است که دو کشور به جای ایجاد سوء‌تفاهم‌های خطرناک، با یکدیگر گفتگو کنند و بر این اساس مایل است دو کشور با توجه به منافع مشترکی که دارند، با یکدیگر همکاری کنند.

آگهی

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا روز جمعه وارد مسکو شد تا با سرگئی لاوروف، همتای روس خود دیدار کند.

او اولین وزیر خارجۀ بریتانیا است که طی پنج سال گذشته به روسیه سفر کرده است. این سفر در حالی انجام می‌شود که اختلافات دو کشور در موضوعاتی مانند سوریه، اوکراین و انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در آمریکا، منجر به تیرگی روابط دو کشور شده است.

آقای جانسون پیش از این سفر با اذعان به این که روابط دو کشور در سطح نامطلوبی قرار دارد، از تمایلش برای بهبود روابط با روسیه پس از گفتگوهای روز جمعه خبر داد.

او در آغاز این دیدار نیز به همتای روس خود گفت که مایل است در موضوعات دشواری مانند الحاق کریمه به روسیه و آنچه بی ثباتی‌های ایجاد شده توسط روسیه در بالکان غربی توصیف می‌شود، گفتگو کند.

سرگئی لاروف نیز در این دیدار با تایید پایین بودن سطح روابط دو کشور، اعلام کرد که علت آن «اقدامات ما نیست». او بریتانیا را متهم به بیان اظهارات «تهاجمی و توهین‌آمیز» علیه کشورش کرد. با این وجود اعلام کرد که به آقای جانسون اعتماد دارد و هر دوی آنها بر ضرورت کار با یکدیگر در شورای امنیت سازمان ملل توافق دارند.

سرگئی لاوروف گفت: «من هیچ اقدام روسیه را که در قبال پادشاهی بریتانیا تهاجمی باشد به یاد نمی‌آورم و ما هیچگاه لندن را برای هیچ موضوعی سرزنش نکرده ایم. اما در مقابل اتهامات و حتی توهین‌هایی در این باره شنیده‌ایم که ما در سوریه از رژیمی جنایتکار حمایت می‌کنیم، ما متجاوز و اشغالگر هستیم و سرزمین‌های دیگر را به خاک خود افزوده‌ایم. همه این اتهامات نیز در حالی زده شده که در موضوعات منطقه‌ای و در بسیاری دیگر از موضوعات، تمام اطلاعات دربارۀ موضع روسیه و اساس این موضع گیری‌ها بطور پیوسته ارائه می‌شود.»

بیشتر بخوانید: دیدار ولادیمیر پوتین و بشار اسد در روسیه

روابط لندن و مسکو همچنین پس از آن تیره شد که کشورهای غربی مسکو را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کردند و بطور ویژه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دربارۀ خطرات جاسوسی مداوم و دخالتهای روسیه هشدار داد.

روز چهارشنبه نیز رسانه‌های بین‌المللی اعلام کردند که استانیسسلاو یزهوف، مترجم نخست وزیر اوکراین در دیدار او با ترزا می نخست وزیر بریتانیا، به اتهام جاسوسی برای روسیه توسط سرویس امنیتی کی‌یف دستگیر شده است.

آقای جانسون پیش از این سفر به خبرنگاران گفته بود که بریتانیا بسیاری از اقدامات روسیه را تایید نمی‌کند و در این باره به موضوع الحاق کریمه در سال ۲۰۱۴ میلادی و همچنین به فعالیتهای سایبری این کشور اشاره کرد.

او افزود که بریتانیا نیز از توانایی‌های سایبری بالایی برخوردار و آمادۀ دفاع از منافع خود دفاع است اما برای امنیت بین‌الملل، حیاتی است که دو کشور به جای ایجاد سوء‌تفاهم‌های خطرناک، با یکدیگر گفتگو کنند و بر این اساس مایل است دو کشور با توجه به منافع مشترکی که دارند، با یکدیگر همکاری داشته باشند.

توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان، تهدیدات کرۀشمالی و تعهدات امنیتی لندن و مسکو برای برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ به میزبانی روسیه از دیگر موضوعاتی است که وزرای خارجۀ دو کشور بریتانیا و روسیه دربارۀ آن گفتگو خواهند کرد.

انتظار می‌رود در جریان این سفر آقای جانسون با منتقدان کرملین، دانشجویان و فعالان حقوق همجنسگرایان نیز دیدار داشته باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی های پارلمان اتحادیه اروپا از تشدید نفوذ رسانه های روسیه

روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند شهروند روس را «وقیحانه» خواند

بوریس جانسون مقابل پارلمان بریتانیا ملاقاتها در تهران را «با ارزش» خواند