بوریس جانسون مقابل پارلمان بریتانیا ملاقاتها در تهران را «با ارزش» خواند

بوریس جانسون مقابل پارلمان بریتانیا ملاقاتها در تهران را «با ارزش» خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بوریس جانسون می‌گوید که در تهران در موضوع پروندۀ نازنین زاغری جلسات «با ارزشی» داشته است؛ با این وجود او نسبت به ایجاد «امیدهای کاذب» دربارۀ آزادی این شهروند ایرانی-بریتانیاییِ زندانی در ایران، هشدار داد.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۱۱ دسامبر و پس از بازگشت از سفر دو روزۀ خود به تهران، مقابل پارلمان بریتانیا حاضر شد و اعلام کرد که باور دارد پیامهایش توسط مقامات ارشد ایران درک شده است.
با این وجود او اذعان کرد که بسیار زود است دربارۀ پیامدهای سفر به تهران، نتیجه گیری کرد.

آقای جانسون گفت: «در مورد مسائل دوجانبه، اولین اولویت من در این سفر رسیدگی به وضعیت شهروندان دوتابعیتی بود که پشت میل‌های زندان هستند... من خواستار آزادی آنها شدم.»

او افزود: «جلسات من در تهران با ارزش بودند... پارلمان می‌تواند مطمئن باشد که دولت از هیچ تلاشی برای آزادی آنها دریغ نکرده است.»

نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به حبس نازنین زاغری در ایران تاکید کرد: «در هر کدام از گفتگوها من موضوع این پرونده را تکرار کرده و خواستار آزادی او به دلایل بشردوستانه شده‌ام.»

با این وجود آقای جانسون به این سوال که آیا موفق به دیدار خانم زاغری شده و یا آیا برای دیدار ریچارد راتکلیف با خانم زاغری در زندان درخواستی را مطرح کرده است، پاسخی نداد. او به این پاسخ اکتفا کرد که این دیدارها نتیجه بخش بوده است و از جمله نتایج مثبت آن، به تعویق افتادن جلسۀ دادگاه خانم زاغری در روز یکشنبه بوده است.

بیشتر بخوانید: پایان سفر بوریس جانسون به ایران؛ «دادگاه دوم نازنین زاغری به تعویق افتاد»

وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرد که پس از دیدارهای آقای جانسون با مقامات بلندپایه ایران از جمله حسن روحانی و محمد جواد ظریف، دربارۀ پروندۀ خانم زاغری «با توجه به مسائل بشردوستانه» با قوه قضائیه صحبت خواهد شد.

با این وجود بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه اعلام کرد که تصمیم نهایی درباره این پرونده توسط قوه قضائیه گرفته می‌شود. آقای قاسمی تاکید کرد که نازنین زاغری شهروند ایران محسوب می‌شود و باید بر اساس سیستم قضایی ایران، دوران محکومیت خود را بگذراند.

بیشتر بخوانید: بوریس جانسون با ظریف دیدار کرد

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز روز دوشنبه در پایان سفر آقای جانسون به ایران، بار دیگر اظهار امیدواری کرد که همسرش برای کریسمس به خانه برگردد.

او در گفتگو با شبکۀ خبری یورونیوز با اشاره به نگرانی‌های خانواده خانم زاغری طی روزهای گذشته دربارۀ دادگاه جدید او، تاثیر این سفر آقای جانسون بر سرنوشت خانم زاغری را مثبت ارزیابی کرد.

او گفت با دفتر وزارت خارجۀ بریتانیا تماس خواهد گرفت تا اطلاعات بیشتری که به پروندۀ همسرش مرتبط باشد، دریافت کند.

آقای راتکلیف همچنین با اشاره به بیماری‌های روحی که خانم زاغری در زندان به آنها دچار شده، اعلام کرد که از وکیل خانم زاغری درخواست شده است که به دلایل پزشکی خواستار آزادی سریعتر او شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون: بریتانیا خواهان روابط بهتری با روسیه است

راهپیمایی در لندن برای حمایت از آزادی نازنین زاغری

وزارت خارجه ایران: پرونده نازنین زاغری و موضوع پرداخت بدهی دو مسئله جدا هستند