وزارت خارجه ایران: پرونده نازنین زاغری و موضوع پرداخت بدهی دو مسئله جدا هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت خارجه ایران: پرونده نازنین زاغری و موضوع پرداخت بدهی دو مسئله جدا هستند

سخنگوی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ادعای روزنامه دیلی تلگراف درباره ارتباط ارسال ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۶ میلیون دلار) به ایران و احتمال آزادی نازنین زاغری،خبرنگار ایرانی-بریتانیایی را رد کرد.

پیش از این نشریه دیلی تگراف ادعا کرده بود که تهیه طرح انتقال این مبلغ به ایران به منظور آزادی خانم زاغری است.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف تحریم های آمریکا و سازمان ملل تاکنون مانع از انتقال این مبلغ به ایران شده است اما مقامات بریتانیایی در همین راستا مشاوره حقوقی انجام داده‌اند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا که بتازگی بابت اظهاراتش در مورد دلیل سفر نازنین زاغری به ایران عذرخواهی کرده، وعده داده است هر آنچه را در توان دارد برای آزادی او به کار گیرد.

بیشتر بخوانید: عذرخواهی بوریس جانسون به دلیل بیان سخنان «نادرست» دربارۀ نازنین زاغری

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در تازه‌ترین واکنش هرگونه ارتباط میان پرداخت بدهی دولت بریتانیا و پرونده خانم زاغری را رد کرد. او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: « پرونده خانم نازنین زاغری و موضوع پرداخت بدهی دو مسئله جدا از یکدیگر هستند و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.»

تهران و لندن پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ شمسی در ایران بر سر قرارداد فروش اسلحه که پیش از انقلاب بین دو کشور منعقد شده بود، اختلاف داشتند. به گزارش روزنامه دیلی تلگراف مبلغ ۴۰۰ میلیون پوند که بریتانیا در نظر دارد به ایران انتقال دهد برای حل و فصل همین اختلاف قدیمی خواهد بود.

نازنین زاغری از سوم آوریل سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ شمسی) در ایران بازداشت شده است. او پس از محاکمه به اتهام براندازی نظام به پنج سال زندان محکوم شد.