رضا معینی: تشابه اعتراضات اخیر با انقلاب ایران سراسری بودن آن است

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
رضا معینی: تشابه اعتراضات اخیر با انقلاب ایران سراسری بودن آن است

بیش از ۹۰ شهر ایران در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعات و راهپیمایی‌ها اعتراضی بود. درباره علت اصلی این اعتراضات با رضا معینی از سازمان گزارشگران بدون مرز گفتگو کردیم. او می‌گوید این اعتراضات بیش از دو سال است که آغاز شده بود اما عدم وجود رسانه‌های مستقل آنرا آنچنان که باید منعکس نکرد.

به گفته رضا معینی اغلب قربانیان این تظاهرات را کارگران، کارگرزاده ها و یا بیکاران تشکیل می‌دهند. آقای معینی می‌افزاید کسانی که به خیابان آمده‌اند «تنها برای آزادی، نان و مسکن در خیابان هستند و اتهام اغتشاشات به آنها نمی چسبد.»

این تحلیلگر مسائل ایران می‌گوید «تشابه زیادی میان اتفاقات اخیر و انقلاب ۵۷ وجود دارد.» به گفته رضا معینی پس از ۳۹ سال برای اولین بار شاهد گسترش اعتراضات در سراسر کشور هستیم.

اعتراضات اخیر همچنین واکنشهای جامعه جهانی را دربرداشته است.

اتحادیه اروپا سه روز پیش اعلام کرد که رویدادهای ایران را به دقت زیرنظر دارد. درباره نگاه اتحادیه اروپا به ایران با یکی از ایرانیان عضو احزاب چپ اروپایی گفتگو کردیم. انور میرستاری که خواستار جدایی دین از سیاست در ایران است، درباره انتظاراتش از احزاب اروپایی و اتحادیه اروپا می گوید: «من به عنوان عضو حزب سبزهای بلژیک و سبزهای اروپایی می خواهم استقلال ایران کاملا حفظ شود و نمی خواهم که کشورهای اروپایی در مسایل داخلی ایران دخالت کنند. تنها خواست ما این است که این احزاب از اتفاقات ایران آگاه باشند ولی فراتر از این، آنها به کشورهای مداخله گر تبدیل خواهند شد و ما چنین چیزی نمی‌خواهیم.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در پی افزایش اعتراضات سفر خود به ایران را به تعویق انداخت.

بیشتر بخوانید: 

روحانی در گفتگو با ماکرون: گروه‌های مشوق خشونت را از فرانسه اخراج کنید

تونی بلر: باید میان مردم و حکومت ایران تفاوت قائل شویم

عوامل خارجی تاثیرگذار در اعتراض‌های ایران