برکسیت؛ زنگ خطر برای دولت محافظه کار بریتانیا به صدا در آمد

برکسیت؛ زنگ خطر برای دولت محافظه کار بریتانیا به صدا در آمد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

زنگ خطر برای بریتانیا در حالی که دور جدیدی از مذاکرات برکسیت از فردا آغاز می شود به صدا درآمده است. تاکنون پیشرفتها پس از پنج دوره مذاکرات کاملا حداقلی بوده است و مسئول مذاکرات برکسیت از سوی اتحادیه اروپا آنرا ناچیز خوانده است. مهمترین عامل عدم پیشرفت مذاکرات موافقت بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سرمبلغ جدایی است.

سایمون اوشروود محقق دانشگاه می گوید: «اگر نتوانیم در دور جدید مذاکرات به توافقی دست پیدا کنیم اوضاع بسیار پیچیده می شود چون بین ماه دسامبر و مارچ ۲۰۱۸ آخرین فرصت برای مذاکرات و توافقات نهایی فراهم است و هنوز هیچ توافقی در چشم انداز مذاکرات قابل تصور نیست. برای انتقال بریتانیا به خارج از اتحادیه اروپا قطعا پیچیدگیهای فنی زیادی نیز وجود خواهد داشت که در مراحل بعدی بحران مذاکرات را پیچیده تر خواهد کرد.»

به جز مبلغ پرداختی که مورد توافق اتحادیه اروپا نیست موانع مهم کلیدی دیگر در راه رسیدن به توافق موضع حقوق شهروندان اروپایی در خاک بریتانیا و عکس آن است. همچنین موضوع مرزهای بریتانیا و همسایه شمالی جمهوری ایرلند مطرح است.

یکی از شهروندان بریتانیایی که پس از روند اجرایی شدن برکسیت درخواست ملیت بلژیکی کرده می گوید نگران آینده شهروندان بریتانیایی در اروپا است.

او به خبرنگاران ما گفت: «امیدورام روند کنونی در رابطه با حقوق شهروندی ادامه پیدا کند. امیدواریم بتوانیم مانند امروز براحتی بین بریتانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنیم.»

فشار اصلی امروز روی نخست وزیر بریتانیا ترزا می است. شش ماه پس از رای به برکسیت مذاکرات به یک بن بست واقعی رسیده است. اما بسیاری به خبرنگار ما در یورونیوز گفته اند که دولت محافظه کار بریتانیا قاطعانه می خواهد در ماه دسامبر به نتایج محسوس و توافق با اتحادیه اروپا دست پیداکند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده