پوجدمون در بروکسل؛ تجربه جدایی طلبی کاتالونیا برای بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوجدمون در بروکسل؛ تجربه جدایی طلبی کاتالونیا برای بلژیک

در حالی که اعتراض کاتالونیایی ها به زندانی شدن برخی سران جدایی طلب این منطقه ادامه دارد، دادستان اسپانیا به دستگاه قضایی این کشور دستور داده است تا حکم جلب کارلس پوجدمون، رئیس مخلوع کاتالونیا را صادر کند. در عین حال هنوز حکم جلب اروپایی او صادر نشده است.

در همین حال، تجربه جدایی طلبی کاتالونیا برای بلژیک به عنوان کشوری که از دو بخش اصلی فلامان و فرانسوی زبان تشکیل شده ممکن است تأثیرگذار باشد.

مارک دامسماکر، نماینده پارلمان اروپا از حزب ناسیونالیست فلامان بلژیک می گوید: «سکوت کمیسیون اروپا و بیشتر کشورهای عضو خجالت آور است زیرا نشان می دهد اتحادیه اروپا دیگر از حقوق بنیادین سیاسی و انسانی دفاع نمی کند و امروز پشتیبان حقوق سیاسی شهروندان کاتالونیا نیست. شاید فردا از حقوق ما فلامان ها هم دفاع نکنند.»

گرچه ماجرای همه پرسی استقلال کاتالونیا و پیامدهای آن به صورت بحرانی برای اروپا در آمده است، اما موضع رسمی اتحادیه اروپا تا این زمان دخالت نکردن در رویه قضایی اسپانیا بوده است.

آنیکا برینهارت، سخنگوی کمیسیون اروپا می گوید: «ما به دستور قانون اساسی اسپانیا کاملا احترام می گذاریم و من هیچ چیزی ندارم که به موضع تثبیت شده آنها بیفزایم. این کاملا در حیطه اختیار مقام های قضایی است و ما به استقلال آنها کاملا احترام می گذاریم.»

کارلس پوجدمون گفته بود برای جلب نظر اتحادیه اروپا به استقلال کاتالونیا به بروکسل سفر کرده است، اما دولت بلژیک گفته است آماده پذیرش درخواست پناهندگی اوست.