Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه و غرب؛ کجای کار اشتباه بود؟

روسیه و غرب؛ کجای کار اشتباه بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز: آیا هراس از توسعه طلبی روسیه در ذهن شما توجیه می شود؟ سون بسکوپ: نباید در مورد آن مبالغه کنیم.

یورونیوز: آیا هراس از توسعه طلبی روسیه در ذهن شما توجیه می شود؟

سون بسکوپ: نباید در مورد آن مبالغه کنیم. 28 عضو اتحادیه اروپا در مجموع یک و نیم میلیون نفر نیروی نظامی دارند که دو برابر ارتش روسیه است. البته همه این یک و نیم میلیون نفر آماده نبرد نیستند که این در مورد ارتش 750 هزار نفری روسیه هم صادق است در نتیجه به نظر من از نظر نظامی مورد تهدید نیستیم.

یورونیوز: در مورد جنگ سایبری چطور؟ می دانیم که روسیه به دخالت در انتخابات آمریکا متهم شده است دست کم ادعا می شود. فکر می کنید کشورهای عضو ناتو برای مقابله با خطر سایبری باید آمادگی بیشتری داشته باشند؟

سون بسکوپ: همه دولتهای اروپایی باید به این نکته توجه کنند به راحتی می توانند ملتهای خود را قانع کنند که اخبار یا مطالبی که می توانند از کشور خود و از اتحادیه اروپا بگیرند از همه منابع دیگر جذاب تر ایست. به این ترتیب روسها هر داستانی که در اینترنت پخش کنند مثلا خبر دروغ یا غیره… شنونده نخواهد داشت زیرا مسلمااز منابعی که ملتهای اتحادیه اروپا دارند بهتر نخواهد بود.

یورونیوز: فکر می کنید روسیه توان یا فناوری هک کردن سامانه های نظامی اروپا را دارد؟

سون بسکوپ: این فناوری ها بسیار ارزان و در همه جا گسترده هستند و این یکی از مشکلات است. فهرست هدفهای بالقوه هم نامحدود است. زیرساختار فناوری خطرناکی است که متاسفانه بیشتر آن در اختیار بخش خصوصی است/ و براحتی می توان دردسرهای بزرگ درست کرد. ولی ما باید از خودمان بپرسیم منافع و نیت های روسیه کدام است؟ نکته تنها این نیست که کسی توانایی و ظرفیت انجام کاری را دارد، احتمال ارتکاب آن نکته مهمتری است.

یورونیوز: به نظر شما نیت روسیه چیست؟

سون بسکوپ: احساس من این است که هدف مرکزی روسیه بازگردان دایره سلطه خود به محدوده سابق اتحاد شورری است. برنامه خاصی علیه اتحادیه اروپا در سر ندارد بلکه می خواهد اتحادیه و ناتو را تضعیف کند تا در کشورهایی ماننداوکراین آزادی عمل داشته باشد. من خطر مستقیمی متوجه اتحادیه اروپا نمی بینیم. با اینحال اگر در ناتو ما بین خودمان تفرقه وجود داشته باشیم روسیه احتمالا با استفاده از فرصت/ در خلایی که ما ایجاد کرده ایم خواهد پرید.

یورونیوز: هفته گذشته آقای ترامپ بطور آشکار وعده نظامی مشترک ناتو را تایید نکرد.

سون بسکوپ: این از عهده ترامپ برنمی آید، به دو دلیل: اول
اینکه در آمریکا سیاستمدارانی روی کار آمده اند که نه لزوما ریشه اروپایی دارد و نه اول از همه به اروپا هم نگاه می کند. سیاستگزاران امروز آمریکایی/ ابتدا به چین و آسیا نگاه می کنند.

دوم اینکه: دیگر در جنگ سرد نیستیم که در آن منافع اروپا و آمریکا در یک راستا بود. دنیا چند قطبی است و چندین قدرت بزرگ داریم که ممکن است در یک موضوع همکاری و در موضوعی دیگر با هم رقابت کنند. در نتیجه مصالح ما لزوما با منافع آمریکا یکی نیست. به عنوان مثال تفاوت برخورد آمریکا و اروپا را با چین در نظر بگیرید. البته به این معنی نیست که نمی توانیم ائتلاف قدرتمندی باشیم بلکه به این معنی است که باید منعطف باشم. ما اروپایی ها باید منافع و الویتهای خودمان را تعریف کنیم بر اساس آنها اقدام کنیم حتی اگر لازم باشد به تنهایی.

یورونیوز: یعنی سیاست دفاعی اروپایی سرانجام شکل خواهد گرفت و چگونه؟

سون بسکوپ: در نهایت باید تعیین شود، برای اینکه بیست سال است که در مورد آن حرف می زنیم. اگر امروز شکل بگیرد نتیجه توافق نظامی فرانسه و آلمان خواهد بود. فرانسه و آلمان می توانند ساختارهای همکاریهای دائمی را شکل بدهند. این مکانیسمی براساس پیمان لیسبون است که برخی از دولتهای عضو اصلی می توانند برنامه های دفاعی شان را هماهنگ کنند، که به منزله یک گام بلند است. در نتیجه ظرفیتهایی بسازند اروپا امکان دهد در صورت لزوم، بطورمستقل در مقابل بحرانها اقدام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه جدید دفاع ضد موشکی روسیه آزمایش شد

صف آرایی روسیه و سوئد در جزیره گوتلاند

اختلاف در استراتژی دفاعی لهستان