اصرار دونالد ترامپ بر افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو

اصرار دونالد ترامپ بر افزایش بودجه نظامی کشورهای عضو ناتو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از خواسته های مهم دونالد ترامپ از اتحادیه اروپا در کنار اصرار بر پیوستن ناتو به ائتلاف بین المللی علیه داعش، افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو است؛ موضوعی که تا کنون چندان مورد استقبال اعضای اروپایی

آگهی

یکی از خواسته های مهم دونالد ترامپ از اتحادیه اروپا در کنار اصرار بر پیوستن ناتو به ائتلاف بین المللی علیه داعش، افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو است؛ موضوعی که تا کنون چندان مورد استقبال اعضای اروپایی این سازمان قرار نگرفته است.

بنا بر تصمیم اعضای ناتو در سپتامبر ۲۰۱۴ میلادی، کشورهای عضو متعهد شده اند بگونه ای اقدام کنند تا بودجه دفاعی آنها طی ۱۰ سال پیش رو به تدریج تا مبلغ ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی شان افزایش یابد اما تا کنون تنها کشورهای ایسلند، بریتانیا، لهستان و یونان به این تعهد دفاعی عمل کرده اند.

دونالد ترامپ بار دیگر در دیدار روز پنجشنبه اعضای ناتو در بروکسل گفت: «۲۳ تا ۲۸ کشور عضو ناتو هنوز مبلغی را که باید برای دفاع از خود بپردازند، نپرداخته اند. این عادلانه نیست، نه از نظر مردم و نه از نظر مالیات دهندگان ایالات متحده آمریکا. اگر همه اعضای ناتو تنها ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی شان را در سال گذشته پرداخته بودند ما ۱۱۹ میلیارد دلار دیگر برای دفاع جمعی و برای تامین مالی صندوق ذخیره ناتو بودجه داشتیم.»

دولت جدید آمریکا پیش تر هشدار داده بود که درصورت عدم تامین بودجه دفاعی لازم، این کشور نیز از نقش خود در این پیمان خواهد کاست.

آلمان، فرانسه و ایتالیا از جمله کشورهایی هستند که تا کنون در مقابل سیاستهای آمریکا در زمینه توسعه فعالیتهای نظامی در اروپا مقاومت کرده اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز پنجشنبه در این باره گفت: «با پیوستن تمام کشورهای عضو ناتو و همچنین اتحادیه اروپا به ائتلاف بین المللی، ناتو بطور رسمی به اتحاد علیه داعش خواهد پیوست. این یک پیام قوی است اما روشن است که کاری که اکنون انجام می شود پرداخت هیچ سهم بیشتری را متوجه آلمان نخواهد کرد.»

آقای ترامپ که پیش از این بارها ناتو را یک سازمان «کهنه و منسوخ» خوانده بود روز پنجشنبه در سخنانش به ترسیم آینده دیگری برای ناتو پرداخت؛ آینده ای که در آن این سازمان باید تمرکزش را متوجه مبارزه با تروریسم و مقابله با تهدیدات روسیه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده