Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ینس استولتنبرگ: در مبارزه علیه داعش ناتو نقش رزمی نخواهد داشت

ینس استولتنبرگ: در مبارزه علیه داعش ناتو نقش رزمی نخواهد داشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیدار روز پنجشنبۀ دونالد ترامپ با همتایانش در ۲۷ کشور عضو ناتو برای تصمیم گیری درباره آینده این همکاری بزرگ نظامی، فرصتی را در اختیار یورونیوز گذاشت تا با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به گفتگو…

آگهی

دیدار روز پنجشنبۀ دونالد ترامپ با همتایانش در ۲۷ کشور عضو ناتو برای تصمیم گیری درباره آینده این همکاری بزرگ نظامی، فرصتی را در اختیار یورونیوز گذاشت تا با ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به گفتگو بنشیند.

یوروینوز: آقای دبیرکل، مراسم افتتاح ساختمان جدید ناتو در حالی برگزار می شود که ما متاسفانه به تازگی خبر حمله تروریستی دیگری را این بار در منچستر شنیدیم. آیا زمان آن نرسیده است که ناتو به ائتلاف بین المللی علیه داعش بپیوندد و با آنها بجنگد؟

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو: «ناتو امروز درباره پیوستن به ائتلاف بین المللی علیه داعش تصمیم خواهد گرفت. همکاری با این ائتلاف به روش های مختلفی امکان پذیر است. ما می توانیم به این ائتلاف بین المللی بپیوندیم و یا اینکه به ارائه پشتیبانی عملی از آن بپردازیم، مثلا به کمک هواپیمای تجسسی، افزایش ساعتهای پرواز و یا سوخت گیری های هوایی. ما همچنین در موضوع مبارزه با تروریسم و بطور ویژه جنگجویان خارجی، سلول های اطلاعاتی جدیدی راه اندازی خواهیم کرد. بنابراین در موضوع همکاریهای بین المللی برای مبارزه با تروریسم کارهای زیادی می توانیم انجام دهیم.»

یورونیوز: استفاده از نیروی زمینی چطور؟ آیا چنین کاری تنها بصورت نمادین انجام می شود؟

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو: «نه این کار نمادین نیست. این یک پیام سیاسی قوی از سوی اتحاد در موضوع مبارزه با تروریسم است و برنامه ای برای همکاری عملی و پشتیبانی بهتر و هماهنگ سازی تلاش های ناتو و دیگر شرکا. ناتو قصد ندارد نقش رزمی داشته باشد آنچه ناتو در حال انجام آن است آموزش و ظرفیت سازی است.»

یورونیوز: شما با رئیس جمهوری آمریکا دیدار خواهید داشت. دونالد ترامپ چه تاثیری بر بودجه دفاعی اروپا دارد؟

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو: «او انتظار دارد که متحدان اروپایی ناتو و همچنین کانادا آنچه را که ما در سال ۲۰۱۴ میلادی تصمیم گرفتیم عملی کنند و من هم فکر می کنم که این موضوع مهمی است. نه برای خشنودی آمریکا بلکه از این جهت که موضوع امنیت اتحادیه اروپا مطرح است و به نفع اروپا است که زمانی که جهان خطرناکتر شده است برای دفاع از خود سرمایه گذاری بیشتری کند. این دقیقا همان کاری است که ما می خواهیم انجام دهیم. زیرا سال ۲۰۱۵ میلادی اولین سالی بود که پس از سالها هیچ کاهشی در هزینه های دفاعی اروپا انجام نشد. در سال ۲۰۱۶ میلادی ما شاهد افزایش قابل توجهی بودیم. بنابراین متحدان اروپایی ناتو در حال حاضر و پس از سالها کاهش بودجه، شروع به افزایش سهم آن کرده اند و ما اکنون در مسیر درستی قرار داریم.»

یورونیوز: آقای ترامپ روسیه را تهدید نمی داند. آیا قصد دارید او را در این باره متقاعد کنید یا اینکه می خواهید در این باره موضع نرم تری اتخاذ کنید؟

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو: «ناتو در قبال روسیه موضع بسیار روشنی دارد و به همین دلیل ما باید ترکیبی از یک نیروی بازدارنده قوی و همزمان گفتگو داشته باشیم. ما نمی توانیم بین گفتگو با روسیه و یک نیروی دفاعی قوی، یکی را انتخاب کنیم. ما به هر دو نیاز داریم و هیچ تناقضی هم میان دفاع قوی و همزمان گفتگوی دیپلماتیک وجود ندارد. من چند هفته پیش هم با آقای ترامپ در کاخ سفید دیدار داشتم و او از رویکرد ناتو در قبال روسیه حمایت کرد یعنی رویکرد دفاع و گفتگو. روسیه بزرگترین همسایه ماست و در اینجا باقی خواهد ماند. ناتو جنگ سرد جدید یا یک مسابقه تسلیحاتی جدید نمی خواهد. بنابراین ما باید در قبال روسیه خود را به گفتگوی دیپلماتیک متعهد کنیم اما یک گفتگوی مبتنی بر دفاع جمعی و با یک نیروی بازدارنده معتبر.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های انتخاب دبیرکل جدید ناتو؛ چرا پیدا کردن جانشین استولتنبرگ آسان نیست؟

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟