اخبار از بروکسل؛ از رویکرد اروپا به برکسیت تا ممنوعیت خواننده روس در یوروویژن کی یف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اخبار از بروکسل؛ از رویکرد اروپا به برکسیت تا ممنوعیت خواننده روس در یوروویژن کی یف

در حالی که بروکسل مراسم یادبود قربانیان حملات تروریستی سال گذشته را برگزار کرد، حمله دیگری روز چهارشنبه در اطراف پارلمان بریتانیا رخ داد.

این حمله در پی یک رشته حملات در سراسر اروپا رخ می دهد که معمولا گروه داعش (دولت اسلامی) مدعی انجام آنهاست.

در پارلمان اروپا، میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برکسیت، پیش از بیان رویکردش در ارتباط با مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، همبستگی اش را با شهروندان بریتانیایی اعلام کرد.

آقای بارنیه تاکرد کرد که اتحادیه اروپا خواهان برکسیت بدون توافق نیست بلکه خواستار طلاق توافقی است. او همچنین گفت که حفظ وحدت ۲۷ کشور اتحادیه اروپا بهمراه نیازهای شهروندان اروپایی در بریتانیا باید در اولویت باشد.

واکنش مارگارت وستاگر به سخنانی یرون دایسلبلوم

یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ که حزبش هفته گذشته شکست تاریخی را در انتخابات هلند شاهد بود، بخاطر اظهاراتش بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است. آقای دایسلبلوم روز یکشنبه در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی وضعیت اقتصادی کشورهای جنوبی اروپا را نقد کرده و به تندی گفته بود: «نمی شود که همه سرمایه تان را خرج مشروب و زن کنید و بعد بیایید و از ما کمک بخواهید.»

سیاستمداران بسیاری از ایتالیا، اسپانیا، پرتغال و یونان به شدت نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند بویژه نخست وزیر پرتغال خواستار استعفای او شد و اظهارات وی را راسیستی، بیگانه هراسانه و جنسیتی دانست.

آقای دایسلبلوم سرانجام مجبور به عذرخواهی شد با این حال گفت قصد ندارد از ریاست یوروگروپ استعفا دهد. واکنش ها به سخنان او در بروکسل چندان حمایت آمیز نبود. مارگارت وستاگر، کمیسر امور رقابت اتحادیه اروپا گفت که سخنان او اشتباه بوده است.

انتقال بن بست روابط روسیه و اوکراین به حوزه موسیقی

در خبری دیگر بن بست روابط روسیه و اوکراین به حوزه موسیقی منتقل شده است.

اوکراین حضور خواننده روسیه را برای حضور در یوروویژن سال جاری ممنوع کرده است زیرا او در کریمه که بوسیله مسکو در سال ۲۰۱۴ ضمیمه روسیه شد، آواز خوانده است.

سازمان دهندگان یوروویژن گفته اند که آنها به گفتگوهایشان با مقامات اوکراین ادامه می دهند تا اطمینان حاصل کنند همه هنرمندان می توانند در کیف روی صحنه بروند.