وضعیت اتحادیه اروپا در شصتمین سالگرد پیمان رم

وضعیت اتحادیه اروپا در شصتمین سالگرد پیمان رم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگزویه بتل نخست وزیر لوکزامبورگ از حزب دموکراتیک این کشور در گفتگو با یورونیوز از وضعیت اتحادیه اروپا در شصتمین سالگرد پیمان رم می گوید.

آگهی

اگزویه بتل نخست وزیر لوکزامبورگ از حزب دموکراتیک این کشور در گفتگو با یورونیوز از وضعیت اتحادیه اروپا در شصتمین سالگرد پیمان رم می گوید.

“یورونیوز: آیا بعد از گذشت ۶۰ سال به آغاز پایان پروژه اتحادیه اروپا رسیده ایم؟”

اگزویه بتل:«برعکس، بعد از گذشت ۶۰ سال، اکنون لحظه ای است که ببینیم این پروژه خوب کار می کند. باید این را گفت چرا که بهتر است آگاه باشیم که این پروژه کار می کند و یادآوری کنیم که اروپا از یک پروژه صلح بواسطه دو کشور آلمان و فرانسه آغاز شد که پیش از آن بروی هم آتش گشوده بودند.»

“یورونیوز: آیا پیمان رم مرحله مهمی در راه اندازی پروژه اروپا بود؟”

اگزویه بتل:«پیمان رم اکنون موضوع مذاکره نیست، این توافقنامه رویدادی است که باعث شده در این ۶۰ سال ما در صلح زندگی کنیم.۶۰ سال است که من آزادی ها و حقوقم را دارم، در منطقه ای زندگی می کنم که می توانم کار کنم، زندگی و ازدواج کنم و همین جا بمیرم، می توانم تحصیل کنم و به درمان دسترسی داشته باشم و مورد حفاظت قرار گیرم. می توانم بعنوان نماینده انتخاب شوم و رای دهم. اینها چیزهایی هستند که باید به خودمان یادآوری کنیم.»

“یورونیوز: دبیر کل حزب حاکم لهستان گفته است که او اروپایی که با دو سرعت متفاوت جلو برود را نمی پذیرد چرا که چنین اروپایی به معنای سقوط کشورش به دسته دوم است. آیا این نگرانی را درک می کنید؟

اگزویه بتل:«مسئله این است که اروپا دو سرعت متفاوت برای جلو رفتن دارد، نه اینکه ابتدا یک فرایند و بعد فرایندی دیگر، آنچه هست پروژههاست. برای مثال ما ۲۸ تنظیم کننده هستیم با ۲۸ بازار. ما بین آمریکا و آسیا بلوکه شده ایم، ما باید درک کنیم که نیاز به استراتژی مشترکی داریم. نمی شود که کشوری بگوید «من نمی خواهم» و نمی خواهم پروژه را جلو ببرم. اروپایی وجود نخواهد داشت اگر برخی چیزهایی را بخواهند و چیزهایی را نخواهند. ما باید پرونده به پرنده جلو برویم مانند پرونده شنگن که با چند کشور شروع کردیم و بعد حوزه شنگن بزرگ و بزرگتر شد، برای چیزهایی دیگر هم باید به همین ترتیب پیش برویم. در مورد یورو هم همین طور بود و ما شاهد بودیم که برخی کشورها در ابتدا درباره این پروژه مردد بودند. من نمی خواهم شاهد یک اروپای متوقف شده باشم و نمی خواهم از یکی به دیگری گروگان مسائل سیاست داخلی کشورها باشم.»

“یورونیوز: گروگان لهستان نخواهید بود؟”

اگزویه بتل:«در ارتباط با لهستان، دوباره بگویم که مسائل، کشور به کشور مطرح و جلو می رود. اگر لهستان می خواهد همه چیز را بلوکه کند، باید به ما اطلاع دهد. همه چیز پروژه به پروژه پیش می رود. اینطور نیست که از یک طرف کشورهایی باشند که پیشرفت پروژه را بپذیرند و از طرف دیگر کشورهایی که متوقف شده باشند، اگرچه برای برخی کشورها این احساس وجود دارد که آنها می خواهند عقب بکشند. موضوعات پروژه به پروژه پیش می رود. برای من یک اروپا وجود دارد با چندین سرعت پیشرفت متفاوت که کم و بیش به جلو می رود تا اینکه متوقف شود. ما در نقطه ۲۷ کشوری که امروز هستیم متوقف نمی شویم بخاطر اینکه یک کشور نمی خواهد اروپا گسترش یابد، این اتحادیه اروپا نخواهد بود، ما گروگان یک یا چند کشور نیستیم ما باید باهم ادامه دهیم. پروژه من اکنون باقی ماندن با تعداد ۲۷ کشور است گرچه ترجیح می دادم ۲۸ کشور می شدیم با این حال به این تصمیم احترام می گذارم. من می خواهم که با ۲۷ کشور ادامه دهیم فعلا این هدف اصلی من است اما نمی خواهیم که هیچ اقدامی نکنیم. دوباره بگویم من اروپایی که با دو سرعت متفاوت پیش رود را به اروپایی که متوقف شده باشد ترجیج می دهم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده