رئیس دوره ای اتحادیه اروپا: شرایطمان در برکسیت باخت-باخت است

رئیس دوره ای اتحادیه اروپا: شرایطمان در برکسیت باخت-باخت است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجلاس غیر رسمی سران اتحادیه اروپا روز جمعه در مالت برگزار خواهد شد.

آگهی

اجلاس غیر رسمی سران اتحادیه اروپا روز جمعه در مالت برگزار خواهد شد. در آستانه این اجلاس، جیمز فرانی، گزارشگر یورونیوز با جوزف موسکات، نخست وزیر مالت و رئیس دوره ای اتحادیه اروپا گفتگو کرده است.

یورونیوز: در این مقطع حساس که تحولات مهمی در جهان در حال وقوع است، شما ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارید. پیشتر گفته بودید احتمال کمی دارد که برکسیت متوقف شود. دیروز مجلس عوام هم رای به خروج از اتحادیه اروپا داد. آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قطعی است؟

جوزف موسکات: برخی همچنان امیدوارند که برکسیت روی ندهد، کسانی که خیر بریتانیا را می خواهند، افرادی که دوست این کشور هستند و کسانی که امیدوارند بریتانیا در اتحادیه اروپا بماند. اما واقعیت خودش را تحمیل خواهد کرد و در نهایت این اتفاق خواهد افتاد.

یورونیوز: یک زمانی بهترین سناریو ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، ولی هم اکنون بدترین سناریو چیست؟ آیا باید به گزینه ای مثل وضع تعرفه گمرکی بین ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و بریتانیا فکر کرد؟

جوزف موسکات: نخست وزیر بریتانیا گفته در هر شرایطی آماده خروج از اتحادیه است. خروج هم یعنی بازگشت به قوانین سازمان تجارت جهانی. متوجه هستیم که خانم ترزا می، می خواهد در آغاز مذاکرات موضع و خط مشی خود را اعلام کند. امیدوارم این اتفاق نیافتد، زیرا به سود هیچ کس نخواهد بود. در حال حاضر در شرایط باخت-باخت هستیم. باید بهترین راه خروج را انتخاب کنیم. بهترین راه هم کسب یک توافق عادلانه است.

یورونیوز: بحران مهاجران محور اصلی اجلاسی است که شما میزبانش هستید. بر اساس پیش نویسی که ما دیدیم. اتحادیه اروپا قرار است پناهجویان را به لیبی برگرداند. چرا اتحادیه اروپا چنین کاری باید انجام دهد؟

جوزف موسکات: برداشتی که از این پیش نویس شده درست نیست. درباره اینکه چگونه به دولت و بقیه کشورها کمک کنیم تا بتوانند مرزهای خود را کنترل کنند، گفتگو خواهد شد. روح توافقی که خواهیم داشت مانند توافق با ترکیه، در تضاد با ارزشها و قوانین بین المللی نخواهد بود.

یورونیوز: آیا موافق برگرداندن افراد به لیبی نیستید؟

جوزف موسکات: قانون شکنی اتحادیه اروپا یا کشورهای اروپایی موضوع بحث نیست، اگر کمک بخواهند، کمک می کنیم. دولت کنونی لیبی ضعیف است و نمی تواند از مرزهایش حفاظت کند.

یورونیوز: ببخشید، من کمی بدبین هستم. رهبران اروپایی بارها این موضوع را عنوان کردند. چطور به این نتیجه رسیدید که اگر کلی پول به دولت لیبی بدهید، آنها مشکل را حل می کنند، مشکلی که در واقع مشکل ماست؟

جوزف موسکات: موضوع کنترل مهاجرت است، مهاجرت های اقتصادی. نمی توان در بی قانونی زندگی کرد. اگر می خواهند به اروپا بیایند باید صبر کنند. کسی که ویزای او رد شده، راه دریا را در پیش می گیرد و وارد اروپا می شود. این روند درستی نیست. به همین دلیل، آنها باید مرزهای خود را کنترل کنند. ما هم باید مرزهای خود را کنترل کنیم و ساختاری بوجود آوریم که پناهجو و پناهنده و کسی که از جنگ و شکنجه گریخته است، مجبور نباشد راه خطرناک صحرا و دریا را انتخاب کند. آنها باید از راه امن هوایی به اروپا بیایند و زندگی تازه خود را شروع کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟